Perioralni dermatitis: Što ga razlikuje od običnih prištića i kako se liječi?

Zdravlje 05. stu 202016:32 > 16:35
Pixabay

Perioralni dermatitis ili upala područja oko usta jedan je od teže rješivih problema u dermatologiji. Premda se ne radi o tipičnom dermatitisu, tako se naziva zbog promjene kože koje nalikuju na akne i rozaceju. Tipično počinje na području oko usta, ali se može proširiti na strane lica te na čelo.

Perioralni dermatitis ponajprije pogađa žene reproduktivne dobi i djecu, ali mogu ga dobiti i muškarci. Uzrok mu nije u potpunosti poznat, premda se slučajevi pojavljuju uslijed izloženosti lokalnoj primjeni kortikosteroida, korištenjem fluorioda iz zubne paste, zbog teže šminke.

Upravo šminka i to što se češće pojavljuje kod žena ovoj je bolesti zadala naziv bolest stjuardesa. Teška šminka može začepiti pore, a to će poticati razvoj upale.

Simptomi perioralnog dermatitisa

Početak perioralnog dermatitisa očituje se u brazdama oko usta, ali se rijetko pojavljuje na samoj granici usnica. Ovo su simptomi po kojima ćete prepoznati nastanak perioralnog dermatitisa ili upale područja oko usta:

· prvo nastaju sitni prištići

· crvenilo područja brade

· osjećaj peckanja i svrbeži, čak i žarenja

· promjene se razlikuju od akni jer nemaju komedone (ispupčenja)

· prištići se rijetko šire dalje od područja oko usta

Perioralni dermatitis razlikuje se od seboreičnog i kontaktnog, a to će se otkriti prilikom liječničke dijagnoze.

Liječenje upale područja oko ustiju

Nakon dijagnoze liječenje perioralnog dermatitisa je dugotrajno jer se radi o vrlo otpornoj bolesti. Koži treba dugo da se izliječi jer je otporna na većinu terapije. Obične kreme će rijetko pomoći, ali se daju protuupalne kreme i lokalni antibiotici.

Ovakva terapija traje mjesecima i ponekad je potrebno dugo vremena da se vide prvi rezultati. Ujedno, dugotrajno korištenje antibiotika može izazvati probavne probleme i gljivične infekcije. Novija terapija za perioralni dermatitis uključuje imunosupresive. Ovo su još neki savjeti za osobe s perioralnim dermatitisom:

· Izbjegavajte kontakt s vodom

· Primjenjujte adekvatnu kozmetiku

· Obratite se dermatologu za pravilna sredstva za čišćenje kože

· Jačajte imunitet zdravom prehranom i dodacima vitamina i matične mliječi

Ova bolest, čak i kada se liječi pravilno može trajati od šest do 12 mjeseci, no uz pravu njegu, poboljšanje je moguće već nakon mjesec dana.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.