Ako se pitate što smijete a što ne uzimati kako bi si olakšali simptome, ovo su savjeti dr. Roberta G. Lahite, direktora instituta za autoimune bolesti Saint Joseph Helath i Amande Parello, nutricionistice koja brine o osobama koje su preživjele težak oblik bolesti.
Tekućina
Kod bilo koje bolesti, tekućina je važna za oporavak, ali COVID-19 to malo komplicira… Osobe koje su se zarazile omikron varijantom često pate od bolnog grla. Lahita navodi kako pacijenti kažu da imaju osjećaj da im u grlu stoje igle, ali navodi kako je iznimno važno piti tekućinu, koju često izbjegavamo kada nas boli grlo. Citrusne napitke i čajeve možete neko vrijeme izbjegavati ako vam smetaju za grlo. Uz vodu važno je nadomjestiti i elektrolite, ističe Perriello, a za to možete koristiti već pripremljene napitke ili možete samo u vodu staviti malo soli, šećera i limuna. Ako ne povraćate ili imate proljev, ne treba vam tekućina s elektrolitima. Čaj s medom će goditi organizmu ali može i smiriti kašalj. Sokovi će isto pomoći jer će organizmu ponuditi i nutrijente. Uz sve navedeno, važno je da puno odmarate.
Lijekovi
Lahita savjetuje da za glavobolju i temperaturu koristite paracetamole jer lijekovi poput ibuprofena mogu iritirati želudac i učiniti stvari samo gorim. Alkohol uz paracetamol nemojte uzimati nikada jer može uzrokovati oštećenja jetre.
Vitamini C i D
Stručnjaci se slažu kako bi svatko trebao uzimati u ovo vrijeme vitamin C, a i vitamin D je dobar vitamin jer jača imunološki sustav.
Redoviti obroci koji sadrže važne nutrijente
Možda vam nije do jela, ali trebali biste jesti kad god se oporavljate od bilo kakve ozlijede ili bolesti, a sve u svrhu nadomjestka kalorija, proteina i kompleksnih ugljikohidrata. Organizmu su potrebne kalorije kako bi se lakše borio protiv infekcije, ali ne postoji posebna lista na kojoj stoji popis namirnica koje su dobre za infekciju. Proteini, vitamini, cink i željezo mogu biti glavni igrači kada je u pitanju jačanje imuniteta. Meso bez masnoća, morski plodovi, žitarice, voće i povrće neka se nađu na vašem tanjuru. Iako vam apetiti nije vjerojatno jak, morate jesti i zadržati rutinu, a možete jesti manje obroke koji sadrže važne nutrijente. Jedan smoothie pun voća i povrća s jogurtom vam može ponuditi dosta kalorija, ako niste gladni i teško vam je jesti, a možete pripremiti i pileću juhu.
Kada potražiti liječničku pomoć?
“Ako vaši simptomi idu na gore i uz to imate dijabetes ili kronične plućne bolesti, a mislite da vam nije dobro, odmah posjetite hitnu službu. Kratkoća daha znači hitan poziv liječniku i odlazak u bolnicu. Tamo će vam liječnici dati sve potrebne lijekove i njegu kako bi se disanje poboljšalo.
Kako se od virusa zaštititi?
Ojačajte imunološki sustav jer je to iznimno važan korak zaštite. Svakodnevna rutina neka bude usmjerena na zdravlje, redovito vježbajte, jedite cjelovite namirnice i pazite da dovoljno spavate. Moramo prihvatiti da je moguće da se varijante poput aktualne stalno javljati i da jače varijante dominiraju nad slabijima i treba se zato cijepiti. No dok nam ovaj virus ne bude poznatiji kao gripa, potrebno je ipak poduzimati određene mjere zaštite.
Ne dirajte oči, nos niti lice rukama ako ih niste oprali. Prekrijte ih maskom. Ruke perite često sapunom i vodom ili dezinfekcijskim gelom. Potrebno je čistiti i površine koje ste dirali prljavim rukama, prenosi Ordinacija.hr
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!