Među najčešće urološke probleme spadaju ova dva stanja koja zahtijevaju hitnu medicinsku intervenciju jer posljedice mogu biti fatalne.
Mokrenje je važno za uklanjanje otpada i viška tekućine iz tijela. Bubrezi proizvode između jedne do dvije litre urina dnevno. Kada ne mokrite, otpad, tekućine i elektroliti nakupljaju se u tijelu, a smanjeni ili potpuni nedostatak mokrenja može zakomplicirati sve postojeće zdravstvene probleme.
Među najčešćih problemima s mokrenjem su anurija te oligurija – dva stanja koja mogu biti prilično neugodna i opasna po život.
Anurija je smanjena proizvodnja urina i to manja od 100 ml za 24 sata, dok je kod oligurije dnevno izlučivanje urina manje od 500 ml u 24 sata. Oba stanja ukazuju na ozbiljne bubrežne bolesti.
Simptomi i uzroci
Do anurije dolazi kada bubrezi ne stvaraju mokraću. Osoba prvo može iskusiti oliguriju, odnosno nisku količinu mokraće koja zatim prelazi u anuriju. Anurija je prvenstveno povezana s akutnom (iznenadnom ili kratkotrajnom) ili kroničnom (dugotrajnom) bolešću bubrega. Također može biti povezana s drugim zdravstvenim stanjima koja uzrokuju bolesti bubrega, a to su:
- dijabetes
- visok krvni tlak
- zatajenje bubrega
- bubrežni kamenci
- bubrežni tumori
Glavni simptom anurije je prestanak mokrenja, a mogu se javiti i popratni simptomi poput:
- nedavnih problema s mokrenjem
- krv u mokraći
- umor i iscrpljenost
- proljev
- povraćanje
Anuriju treba razlikovati od nemogućnosti pražnjenja mokraćnoga mjehura zbog povećane prostate, pri čemu se mokraća mora izvaditi kateterom.
Oligurija ili hipoureza klinički se klasificira kao izlučivanje urina veće od 80 ml/dan, ali manje od 400 ml/dan. U dojenčadi i djece oligurija se definira kao izlučivanje urina manje od 1 ml/kg/h, odnosno manje od 0,5 ml/kg/ h.
Oligurija se dijeli na prerenalnu, renalnu i postrenalnu. Kod prerenalne je riječ o problemima izvan bubrega koji utječu na izlučivanje urina poput zatajenja srca, plućne embolije ili smanjenja protoka krvi kroz bubreg.
Renalnu karakteriziraju bubrežne bolesti kao što je toksično oštećenje bubrega otrovima, teškim metalima ili pigmentima te tromboza, hipertenzija ili embolija bubrežnih žila.
Postrenalna oligurija nastaje zbog opstrukcije urinarnog trakta ili zbog izostanka bubrežne cirkulacije te se često ispoljava kao anurija. Opstrukcija urinarnog trakta javlja se kod začepljenog ili nepravilno postavljenog urinarnog katetera, začepljenja ili prekida uretre te bilateralne opstrukcije uretera.
Liječenje anurije i oligurije
Liječenje ova dva urološka problema može biti uspješno ako se dijagnoza postavi na vrijeme. U suprotnom anurija i oligurija mogu dovesti do smrti. Kod oba stanja tretiraju se utvrđeni uzroci koji su do njih doveli.
S anurijom možete živjeti osam do 10 dana, no daljnje odgađanje odlaska liječniku može biti fatalno. Neliječena anurija može prijeći u akutni uremični sindrom koji dovodi do krvarenja unutarnjih organa. Simptomi se mogu pojaviti i na dišnim organima, a dolazi i do oštećenja živaca te kome.
Nekada se javlja i poliurija
Poliurija je suprotno stanje od anurije i oligurije te označava izlučivanje više od tri litre mokraće na dan. Ipak, treba je razlikovati od čestog mokrenja koje je normalno ako pijemo više vode. Najčešći uzrok poliurije kod djece i odraslih je nekontrolirani diabetes mellitus. Ako to nije uzrok, onda je najčešće posrijedi primarna polidipsija, centralni diabetes insipidus ili nefrogeni diabetes insipidus. Liječenje je kao i kod prethodnih stanja usmjereno na uklanjanje uzroka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!