Helicobacter pylori: Kako se prenosi, koji su simptomi i kako se problem liječi?

Zdravlje 07. tra 202315:29 0 komentara
Pexels

Helicobacter pylori je bakterija koju nalazimo u želucu, odnosno u njegovoj sluznici te uzrokuje upalu. Mnogi ljudi niti ne znaju da ju imaju jer nikada ne obole, a mi smo razgovarali s Martinom (31) koja ju je preboljela te nam je opisala simptome koje je imala.

Prije nego što je 1982. godine otkrivena, Helicobacter pylori, problemi sa želucem poput žgaravice povezivale su se sa previše začinjenom hranom ili stresom. Danas se testiranjem može vrlo lako zaključiti radi li se o Helicobacter pylori, bakteriji koja može uzrokovati puno ozbiljnije zdravstvene probleme.

Što je točno Helicobacter pylori?

Radi se o bakteriji koju nalazimo u ljudskom želucu, odnosno u njegovoj sluznici. Bakterija se prilagodila uvjetima koji vladaju u želucu gdje se može zavući između stanica u sluznici želuca i ondje se početi razmnožavati.

Kako se Helicobacter pylori razmnožava, tako razara tkivo želuca što može dovesti do gastritisa i/ili čira na želucu. Istraživanja pokazuju da je skoro 50 do 75 posto svjetske populacije inficirano Heliko bakterijom, a u Hrvatskoj je 1997. taj postotak bio 67 posto.

Kako se Helicobacter prenosi?

Ova bakterija može se unijeti u tijelo konzumiranjem nedovoljno čiste vode, ali i ako niste dovoljno dobro oprali ruke. Helicobacter se nalazi i u slini, na zubima i u stolici.

Bakteriju možete dobiti i od druge osobe ako se, primjerice, poljubite ili rukujete, a osoba nakon velike nužde nije oprala ruke.

Helicobacter pylori: Iskustvo i simptomi

Iako se najčešće pojavljuje kod djece, Helicobacter mogu dobiti i odrasle osobe. Takav je slučaj imala i Martina (31) koja nam je ispričala svoje iskustvo.

“Otišla sam kod svoje liječnice obiteljske prakse ne znajući što mi je. Imala sam problema s opadanjem kose i disanjem, u smislu da mi je udah bio vrlo plitak pa nisam osjećala da mi zrak dolazi do pluća. Osim toga, jako sam se umarala”, rekla je Martina.

Liječnica ju je poslala na nekoliko pretraga i između ostalog ju je pitala ima li problema sa žgaravicom.

“Rekla sam da jer sam imala dosta čestih problema s tim, pogotovo kada bih jela neke određenu vrstu hrane koja je možda malo ljuća. I onda me, između ostalog, poslala i na testiranje za Helicobacter”, objašnjava Martina.

Simptomi mogu biti različiti od osobe do osobe, ali stvari koje mogu upućivati na prisutnost Helicobactera su sljedeće:

– tupa bol gornjem dijelu trbuha (uglavnom se pojavljuje par sati nakon jela i tijekom noći, a bolovi mogu trajati od nekoliko minuta do par sati)

žgaravica

gubitak apetita

– neplanirani gubitak težine

nadutost

– podrigivanje

– loša probava

mučnina i povraćanje (prisutnost krvi kod povraćanja)

– tamna stolica

Iz ovog popisa možemo vidjeti kako je od svih najčešćih simptoma gore navedenih, Martina imala par njih, stoga i najmanja pojava simptoma mogla bi upućivati na Helicobacter.

Kako se dijagnosticira Helicobacter pylori?

Prisutnost Heliko bakterije može se utvrditi na više načina: pomoću krvnog nalaza, iz uzorka stolice, preko izdisajnog testa ili se u rijetkim slučajevima može raditi i biopsija.

Kako se Helicobacter liječi?

Helicobacter pylori najčešće se liječi antibioticima. Isto je bilo u Martininom slučaju nakon što su joj došli nalazi koji su pokazali da je pozitivna na tu bakteriju.

“Liječnica mi je propisala tri antibiotika koja se piju istodobno s razmakom od 10 minuta i to dva puta dnevno. Dva od ta tri antibiotika sam pila dva tjedna, a treći sam pila ukupno četiri tjedna”, govori nam Martina.

“Jedan od tih antibiotika imao je dosta neugodne nuspojave. Bolio me dosta želudac od njega i cijelo vrijeme sam imala metalni osjećaj u ustima. Ali nakon četiri tjedna terapije nisam više imala nikakvih problema”, ispričala je Martina.

Zašto je važno liječenje Helicobactera?

Ako imate ovu bakteriju, istraživanja su pokazala da možete imati povećani rizik od raka želuca kasnije u životu.

Ako u obitelji imate povijest raka želuca ili nekih drugih čimbenika koji bi mogli upućivati na to da ste skloniji riziku od dobivanja raka želuca, vaš liječnik bi vas mogao poslati na testiranje za Helicobacter pylori.

Zaključak

Do dijagnoze prisutnosti Helicobacter pylori često nikada i ne dođe jer osoba ne mora imati nikakve simptome ili se ti simptomi mogu povezati s drugim stanjima. Ova bakterija unosi se konzumiranjem nedovoljno čiste vode, ali može se prenijeti i s osobe na osobu jer se nalazi u slini, na zubima i u stolici.

Kako biste to izbjegli, često perite ruke i pazite u kakvim uvjetima konzumirate vodu. Ako primijetite neke od navedenih simptoma ili samo jedan, posavjetujte se s liječnikom o mogućoj prisutnosti ove bakterije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!