Pospanost, umor, vrtoglavica, oslabljena percepcija samo su neki od problema s kojima se mogu susresti vozači koji koriste droge. U najtežim slučajevima, zbog djelovanja lijeka, moguće su prometne nesreće.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, ozljede u prometnim nesrećama bit će peti vodeći uzrok smrti do 2030. godine, piše B92.
Upravljanje motornim vozilom je složena zadaća, zbog čega vozači moraju biti sposobni vidjeti, razmišljati i pravilno reagirati. Neki lijekovi, bilo da se izdaju bez recepta ili na recept, mogu utjecati na ove vještine.
“Prvu skupinu čine lijekovi koji mogu utjecati na sposobnost upravljanja motornim vozilima i strojevima, a označeni su praznim crvenim trokutićem (∆) na vanjskom pakiranju lijeka. Drugu skupinu čine lijekovi koji snažno utječu na sposobnost upravljanja vozilima motorna vozila i strojeve, a pod čijim se utjecajem nikako ne smije upravljati vozilima, a označeni su punim crvenim trokutom (▲) na vanjskom pakiranju lijeka.Treća i najopasnija skupina su lijekovi koji se svrstavaju u opojne droge, a označen znakom paragrafa (§) na vanjskom pakovanju lijeka”, objašnjava Jasna Anđelković, farmaceutkinja Farmaceutske komore Srbije.
Lijekovi kao ekvivalent alkoholu
Uobičajene nuspojave ovih lijekova koje mogu utjecati na vožnju su pospanost ili umor, vrtoglavica, nesvjestica, mučnina, zamagljen ili dvostruki vid, zimica, nesigurnost, zbunjenost. Sposobnost pravilne koncentracije i prosuđivanja udaljenosti ili brzine drugog vozila je smanjena. Nakon uzimanja nekih lijekova kod nekih pacijenata javlja se i slabost mišića ili slabija koordinacija, tjeskoba.
“S obzirom na to da neki lijekovi mogu toliko značajno utjecati na vožnju da su jednaki konzumiranju alkohola iznad zakonske granice, farmaceuti u ljekarnama svakodnevno savjetuju građane i doprinose boljoj informiranosti o učincima droga na vožnju”, kaže Jasna Anđelković.
Kada su rizici veći?
Lijekovi za nesanicu, anksioznost, epilepsiju, antidepresivi (koriste se za depresiju i bol u živcima, migrene, probleme s mjehurom), antipsihotici (za stanja poput shizofrenije i bipolarnog poremećaja), neki antihistaminici (za alergije, prehlade i gripu) neki su od lijekova koji mogu ugroziti vožnju. Na isti način djeluju i opioidi (za ublažavanje bolova), neki pripravci protiv prehlade i gripe, kao i određeni lijekovi za krvni tlak i mučninu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!