Liječnica otkrila koji znakovi pokazuju da ste pretili

Zdravlje 05. velj 202221:50 0 komentara
SCIENCE PHOTO LIBRARY / Sciencephoto / Profimedia

Pretilost je postala jedan od najvećih zdravstvenih problema u čitavom svijetu. Od posljedica pretilosti svake godine umru četiri milijuna ljudi, kažu podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

“Danas je više pretilih nego pothranjenih u svim dijelovima svijeta, osim u podsaharskoj Africi i Aziji. Nekada se pretilost smatrala problemom samo u zemljama s visokim dohotkom, a sada se bilježi dramatičan porast tjelesne težine i pretilosti i u zemljama s niskim i srednjih dohotkom, osobito u urbanim sredinama. Većina pretile djece živi u zemljama u razvoju, gdje je stopa porasta bila 30 posto viša od one u razvijenim zemljama”, ističe WHO.

Dr. Stacie J. Stephenson za Eat This zato je otkrila kako ćete znati jeste li pretili ili u opasnosti od pretilosti.

Indeks tjelesne mase je 30 ili veći

Indeks tjelesne mase (BMI) nije savršen pokazatelj zdrave težine, ali je najbolje od onoga što imamo i u većini slučajeva prilično točno pokazuje ima li netko prekomjernu tjelesnu masnoću, ističe liječnica.

Indeks tjelesne mase računa se tako da se tjelesna masa osobe u kilogramima podijeli s kvadratom visine u metrima, a postoje brojni on-line kalkulatori koji će vam taj posao olakšati.

Opće pravilo je da BMI između 18.5 i 24.9 ukazuje na zdrav raspon tjelesne težine. Od 25 do 29.9 smatra se prekomjernom tjelesnom težinom, a sve iznad 30 ukazuje na pretilost. Usput, BMI manji od 18.5 smatra se premalim, što je također povezano sa zdravstvenim rizicima.

Prevelik opseg struka

Smatra se da opseg struka kod žena ne bi trebao prelaziti 80 centimetara, a kod muškaraca 94 centimetra.

“Opseg struka dobra je opća mjera prekomjerne težine jer može ukazivati na visceralnu masnoću, koja je najopasniji tip masnog tkiva. Osobe čiji opseg struka premašuje 80, odnosno 94 centimetra, pod većim su rizikom od kroničnih bolesti povezanih s pretilošću, uključujući dijabetes tipa 2, koronarnu arterijsku bolest i visoki krvni tlak”, kaže dr. Stephenson.

Osteoartritis posebno u koljenima i stopalima, apneja, kronična bol

Dr. Stephenson kaže da svatko može patiti od ova tri stanja, ali uvelike su povezana s pretilošću.

“Prekomjerna težina stvara prevelik pritisak na zglobove koljena i stopala. Pretilost također povećava rizik od opstruktivne apneje u snu, što samo po sebi povećava rizik od srčanih bolesti, visokog krvnog tlaka, inzulinske rezistencije, sistemske upale, taloženja visceralne masti i nezdrave razine kolesterola”, tvrdi.

I na kraju, prekomjerna tjelesna masnoća oslobađa upalne medijatore koji dovode do oksidativnog stresa i povećavaju rizik od mnogih različitih kroničnih bolesti – od bolesti srca i dijabetesa do depresije i bolesti bubrega. Ova povećana upala, problemi sa spavanjem i moguća depresija mogu dovesti do stanja kronične boli, što je uobičajeno kod ljudi s pretilošću, prenosi Index.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!