Ljuštenje kože: Uzrok, simptomi i pravilno tretiranje ovog vrlo neugodnog stanja

Zdravlje 19. tra 202315:41 0 komentara
Unsplash

Ako vam se koža peruta, to je znak da zacjeljuje od neke vrste oštećenja.

Koža je najveći organ ljudskog tijela i neprestano se mijenja. Sastoji se od tri glavna sloja: epiderme, derme i subcutisa, a svaki od njih je sastavljen od nekoliko podslojeva. Ovaj organ je vrlo važan za cjelokupno zdravlje organizma, ne samo kao prva linija obrane od virusa i bakterija, već i kao regulator temperature i prvi pokazivač stanja organizma.

Zašto dolazi do ljuštenja kože?

Jedno od najčešćih stanja kože je perutanje, odnosno ljuštenje, a događa se kada tijelo odbacuje dio epidermisa. Proces ljuštenja je način na koji se koža oporavlja ili zacjeljuje od neke vrste oštećenja. Ono može biti uzrokovano elementima okoliša, kožnim bolestima, alergijama, infekcijama ili određenim bolestima i tretmanima.

Još neki od uzroka ljuštenja kože su:

– psorijaza

– dehidracija

– različite vrste dermatitisa

– opekotine od sunca

– prekomjerno znojenje (hiperhidroza)

– sindrom toksičnog šoka

reakcija na šminku i kozmetiku

– reakcija na neke lijekove

streptokokne infekcije

šarlah

Ljuštenje obično dolazi u kombinaciji s crvenilom, suhoćom, svrbežom i osjetljivost na dodir zahvaćenog dijela tijela.

Ljuštenje kože lica

Ljuštenje kože na licu je uobičajen proces kojim se tijelo prirodno oslobađa od starih, mrtvih stanica kože kako bi se obnovila i održala zdrava koža.

Međutim, ako primijetite da je ljuštenje prekomjerno, ono može biti znak nepravilne njege kože ili nekog zdravstvenog problema. Mogući uzroci ljuštenja kože na licu uključuju dehidraciju, prekomjerno izlaganje suncu, nedovoljnu hidrataciju kože, alergijsku reakciju na kozmetiku, preosjetljivost na određene sastojke u proizvodima za njegu kože, suhu klimu i hormonalne promjene.

Kako biste spriječili daljnje ljuštenje, važno je uspostaviti rutinu njege kože koja će pomoći u održavanju zdrave i sjajne kože. Osnovni koraci njege kože lica uključuju:

1. Čišćenje: Temeljito očistite lice dva puta dnevno, ujutro i navečer, kako biste uklonili sve nečistoće i višak masnoće sa kože.

2. Toniranje: Nakon čišćenja, koristite bezalkoholni tonik kako biste osvježili i hidratizirali kožu.

3. Hidratacija: Nanesite hidratantnu kremu koja odgovara vašem tipu kože kako biste održali kožu hidratiziranom i spriječili ljuštenje.

4. Zaštita od sunca: Koristite kremu za zaštitu od sunca s visokim SPF-om kako biste spriječili oštećenja od UV zraka.

5. Povremeni piling: Da lakše uklonite perutave dijelove kože, jednom do dva puta tjedno radite nježan piling lica.

Iako biste možda željeli prekriti kožu koja se ljušti šminkom, velike su šanse da je šminka neće učiniti ljuštenje manje primjetnim. Šminka također može isušiti kožu i pogoršati ljuštenje.

Ako primijetite da se koža i dalje ljušti, pokušajte promijeniti proizvode za njegu kože koje koristite ili se posavjetujte s dermatologom kako biste utvrdili uzrok ljuštenja i dobili preporuke za liječenje.

Ljuštenje kože tijela

Ljuštenje kože na tijelu također može biti uobičajen proces obnove kože, ali u nekim slučajevima može biti znak zdravstvenog problema ili nepravilne njege kože. Koraci koje možete poduzeti kako biste spriječili ljuštenje kože:

1. Tuširanje: Redovito se tuširajte, ali nemojte koristiti previše vruću vodu jer ona može isušiti kožu. Koristite blagi sapun i nježno obrišite kožu ručnikom nakon tuširanja.

2. Hidratacija: Nanesite hidratantnu kremu ili prirodno ulje na kožu nakon tuširanja dok je koža još uvijek vlažna kako biste zadržali vlagu i spriječili ljuštenje.

3. Piling: Redovito ga koristite kako biste uklonili mrtve stanice kože i potaknuli obnovu kože. Ali pazite da ne pretjerate s pilingom i ne oštetite kožu.

4. Izbjegavanje iritansa: Izbjegavajte odjeću i deterdžente koji mogu iritirati kožu. Ako primijetite da vam određena hrana ili piće uzrokuju osip, izbjegavajte ih.

5. Zaštita od sunca: Koristite kremu za zaštitu od sunca s visokim SPF-om, posebice tijekom ljeta.

Ljuštenje tjemena

Ovo stanje može biti uzrokovano različitim čimbenicima, uključujući suhu kožu, dermatitis, psorijazu ili seboroični dermatitis. Perut je uzrokovana gljivicom Pityrosporum ovale koja napada kožu tjemena prvenstveno u hladnijem dijelu godine.

Liječenje ljuštenja tjemena ovisi o uzroku stanja. Ako je uzrok suha koža, moguće je da će vam vaš liječnik preporučiti uporabu hidratantnih krema ili losiona kako bi se tjemenu povratila vlažnost. Ako je uzrok dermatitis ili seboroični dermatitis, oni se tretiraju posebnim šamponima ili kremama za liječenje tih stanja.

U slučaju da je uzrok psorijaza, liječenje može uključivati uporabu kortikosteroidnih krema ili losiona, ali i drugih lijekova, ovisno o težini stanja.

Stoga, ako primijetite ljuštenje tjemena, preporučljivo je posjetiti liječnika koji će vam pomoći utvrditi uzrok i preporučiti najbolji tretman za vaše stanje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!