Masna jetra dugo je smatrana benignim neprogresivnim stanjem, međutim nova saznanja pokazuju da ono može biti vrlo ozbiljno
Problem s masnom jetrom nastaje zbog poremećaja metabolizma masti, a uzrozi mogu biti razni.
Najčešća bolest jetre
Kada se masna jetra razvije kod nekoga tko pije puno alkohola, to je poznato kao alkoholna bolest masne jetre (AFLD). Međutim, kod ljudi koji ne piju alkohol teže je otkriti uzrok bolesti masne jetre (nealkoholna bolest masne jetre, NAFLD). Upravo je NAFLD najčešća bolest jetre u odraslih i djece, piše net.hr.
Među rizičnim čimbenicima na prvom je mjestu – debljina, posebno u području trbuha. Posebno su pogođene i osobe s inzulinskom rezistencijom, s dijabetesom tipa 2 i metaboličkim sindromom jer se kod tih stanja povećava skladištenje masti u jetri.
Na trećem je mjestu nezdrava prehrana s pretjeranim unosom jednostavnih ugljikohidrata i zaslađenih napitaka. Prženi krumpirići, krafne i čips izvor su užeglih masti (lipidnih peroksida) koje oštećuju membrane jetrenih stanica.
Kao rizični faktori navodi se i narušena raznoteža crijevne mikrobiote, nuspojave nekih lijekova (metotreksat, tamoksifen, amiodaron, valproična kiselina), izloženost toksinima (insekticidi, pesticidi, duhanski dim) te određeni geni i nasljedne bolesti (cistična fibroza, Wilsonova bolest).
Masna jetra dugo je smatrana benignim neprogresivnim stanjem (koje ne napreduje u bolest), međutim nova saznanja pokazuju da ono može biti vrlo ozbiljno, da dovodi do oštećenja jetrenih stanica. Masna jetra u težim slučajevima može napredovati do upale jetre, fibroze i ciroze.
Enzimski testovi
Masna jetra je povećana, ali to se rijetko može osjetiti. Jetra je, naime, tihi organ koji se rijetko buni. Neki osjete bol pod desnim rebrenim lukom zbog povećanja jetre pa je to signal da treba otići na ultrazvuk. Međutim, kako bolest napreduje, javlja se u prvom redu umor i iscrpljenost. Mučnina i povraćanje javljaju se u težim oblicima bolesti, a bolovi u zglobovima također mogu biti povezani s upalnim procesima kod masne jetre.
Na masnu jetru ukazuju i povišene vrijednosti jetrenih testova u laboratorijskom nalazu krvi. Nerijetko je ALT povišen tri do četiri puta od referentne vrijednosti, a AST je kod nealkoholne masne jetre uvijek niži od ALT-a. Ponekad su povišeni i GGT i ALP. Trajno povišenje transaminaza (ALT, AST) zahtijeva biopsiju.
Liječenje masne jetre
Nema lijeka za masnu jetru, ali postoje lijekovi koji pomažu u kontroliranju simptoma, smanjuju upalu i sprječavaju progresiju bolesti. U terapiji masne jetre koriste se statini i metformin. Statini snižavaju kolesterol u krvi i smanjuju nakupljanje masnoće u jetri, dok metformin poboljšava osjetljivost na inzulin i smanjuje rizik od napredovanja bolesti.
Vitamin E je antioksidans koji može imati blagotvoran učinak na zdravlje jetre i smanjiti upalu. Međutim, za liječenje masne jetre treba ga uzimati pod nadzorom jer visoke doze mogu biti štetne. Osim toga, dodaci omega-3 masnih kiselina, poput ribljeg ulja, pomažu u smanjenju upale u jetri.
Čišćenje namirnicama
Važno je redovito uzimati obroke kako bi se održala stabilna razina šećera u krvi i spriječilo prejedanje, koje također dovodi do prekomjernog nakupljanja masnoće u jetri. Nakupljanju masnoće pridonosi konzumacija šećera i rafiniranih ugljikohidrata, slatkiša, gaziranih pića, bijeloga kruha i peciva…
Poželjno je konzumirati cjelovite žitarice, voće i povrće koji su bogati vlaknima, antioksidansima i vitaminima. Proteini imaju važnu ulogu u zdravlju jetre, ali treba birati proteine niske masnoće poput piletine bez kožice, puretine, ribe, jaja, mahunarki i orašastih plodova. Redoviti unos vode ključan je za zdravlje jetre i cijeloga organizma.
Savjetuje se ograničiti alkohol kako bi se smanjio rizik od dodatnog oštećenja jetre. Uz pravilnu prehranu, važna je redovita tjelesna aktivnost, dovoljno sna i kontrola stresa kako bi se potaknulo opće dobro stanje organizma.
Tradicionalna medicina
Određene biljke i biljni preparati tradicionalno se koriste za potporu zdravlja jetre, iako najčešće nema jasnih znanstvenih dokaza njihove učinkovitosti.
Za zdravlje jetre u tradicionalnoj medicini koristi se đumbir zbog svojih protuupalnih svojstava, a u ajurvedskoj medicini to je kurkuma. Neka istraživanja sugeriraju da aktivni sastojak kurkume – kurkumin – može pomoći u zdravlju jetre.
Zeleni čaj bogat je antioksidansima koji pomažu u detoksikaciji jetre i smanjenju upala, a tu je i mlijeko čička jer se u narodu vjeruje da njegov ekstrakt štiti jetru od oštećenja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!