Miringotomija: Kirurški zahvat bubnjića koji bitno može poboljšati sluh

Zdravlje 17. stu 202115:46 0 komentara
Pixabay / Ilustracija

Miringotomija je kirurški zahvat bubnjića pri kojem se zarezuje opna bubnjića i radi se otvor kako bi tekućina izašla iz srednjeg uha.

Ovaj postupak se primjenjuje kod upale srednjeg uha s iscjetkom, a vrlo je čest i nije opasan, dok je učestaliji kod djece.

Kada je potrebna miringotomija?

Zahvat miringotomije se najčešće izvodi kada bakterije iz nosne šupljine dospiju u uho kao posljedica prehlade ili neke druge bolesti. Posljedica su naticanje te sluz u Eustahijevoj cijevi koja se kreće od srednjeg uha do stražnjeg dijela grla, a dolazi i do blokiranja ove cijevi te se onda nakuplja tekućina u bubnjiću i dolazi do upale.

Kada je Eustahijeva cijev začepljena tlak u srednjem uhu se može smanjivati, a tekućina se nakuplja i smanjuje sposobnost pokretanja bubnjića. Problem je češći kod djece jer im je Eustahijeva cijev uža i vodoravna pa se može i lakše začepiti.

Prva pomoć kod liječenja upale uha su antibiotici, a nekada će se upala povući sama od sebe. Ipak, u nekim slučajevima kada upala traje nekoliko mjeseci, kada se stalno ponavlja ili kada je praćena tekućinom u uhu, bit će potrebna miringotomija. Osim toga, kada upala uzrokuje probleme sa sluhom, bit će jednako tako potrebno napraviti ovaj zahvat.

Kako se pripremiti za zahvat?

Prije svega je potrebno otorinolaringologu reći za bolesti koje pacijent ima, ali i obavijestiti ga o lijekovima koje uzima. Potrebno je napomenuti i postoji li alergijska reakcija na neke lijekove ili na anesteziju. Otorinolaringolog će potom napraviti pregled uha da vidi kakvo je stanje, a može koristiti pneumatski otoskop ili timpanometriju kojom mjeri tlak s obje strane bubnjića.

Kako izgleda miringotomija?

Zahvat je potpuno bezopasan, a kod odraslih se izvodi pod lokalnom anestezijom, dok kod djece pod općom anestezijom i traje oko 15 minuta. Prvo se radi mali rez nožićem na bubnjiću, a zatim usisava višak tekućine iz uha uz pomoć vakuuma. U nekim slučajevima, ovaj postupak neće ni biti potreban. Na kraju liječnik stavlja malu plastičnu ili metalnu cijev u uho kako bi zrak ušao u uho i kako bi se uklonila tekućina. Cijev može biti manja i stavlja se u uho na period od šest do 12 mjeseci te nakon toga sama ispadne, ali može biti i veća pa ostaje dulje u uhu.

Zašto je miringotomija dobra?

Ova cijev ima nekoliko uloga:

1. Smanjuje pritisak

Prije svega, smanjit će pritisak koji se povećava s upalom uha, a koji uzrokuje bol. Cijev provodi zrak u uho, a time se izjednačava pritisak u uhu i izvan njega. Zrak inače ventilira uz pomoć Eustahijeve cijevi koja je kod upale blokirana.

2. Smanjuje se nakupljanje tekućine

Ovime se također smanjuje i nakupljanje tekućine u uhu bez previše boli.

3. Priprema za kapi

Cijev omogućava lakši prolaz kapljica koje su ujedno i antibiotik. Ovo je zato jer cijev glumi prolaz kapljicama.

Kako izgleda oporavak nakon miringotomije?

Pacijent ostaje u bolnici nekoliko sati, a nakon toga istoga dana odlazi doma. Djeca mogu cijeli dan biti ometena i pospana zbog anestezije, a važno je da taj dan odmaraju i budu pod nadzorom roditelja. Važno je ne močiti uho vodom i ne plivati idućih deset dana te je potrebno paziti da sapunica ne uđe u uho. Otorinolaringolog može prepisati uzimanje antibiotika ili kapljica kako se ne bi pojavila infekcija, a pomoći mogu i lijekovi protiv bolova. Nakon operacije ljudi se vrlo brzo oporave, a rjeđe dobivaju infekcije i upale. Još jedna prednost je što operacijom nestaju svi problemi sa sluhom, pa pacijenti čuju bolje nego prije.

Dakle, miringotomija je kirurški zahvat kojim se u uho stavlja mala cijev kako bi se omogućila ventilacija zraka, ali i ispuštanje tekućine iz uha. Zahvat je češći kod djece, a izvodi se pod anestezijom.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!