Mjehuri od opeklina: Uzrok, tretman i jedna stvar koju nikako ne smijete raditi

Zdravlje 19. kol 202215:43 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Mjehuri od opeklina se rade zbog stvaranja tekućine ispod kože, a nastaju prolijevanjem kipućih tekućina ili kemikalija po koži, kod doticaja otvorenog plamena, kada električna struja prolazi iz električnog izvora u tijelo te mogu nastati zbog pretjeranog izlaganja suncu.

Postoji više načina kako se mjehuri od opeklina mogu tretirati, a najvažnije je ne dirati mjehure te izbjegavati mazanje losionima.

Zašto dolazi do mjehura od opeklina?

Opekline se rade kako bi se tijelo zaštitilo od infekcija ili drugih komplikacija. Upravo zato je važno ne dirati i ne stiskati mjehure. Mjehur se može napraviti kod manjih opeklina, kao i kod ozbiljnijih opeklina koje zahvaćaju veću površinu kože.

Kako prepoznati mjehure od opeklina?

Postoji više vrsta opeklina, s obzirom na ozbiljnost stanja, a rangiraju se po stupnjevima.

1. Opekline prvog stupnja

Prvi stupanj opeklina ozljeđuje samo površinski sloj kože i često ni ne dođe do pojave mjehura. Umjesto toga će na koži ostati crvenilo, a pratit će ga i osjetljivost ili otečenost. Ovdje spadaju opekline od sunca ili kada na kratko vrijeme primite nešto vruće.

2. Opekline drugog stupnja

Ovdje se radi o ozbiljnijim opeklinama koje probijaju drugi sloj kože i kod njih nastaju mjehuri. U nekim slučajevima će trebati i medicinska pomoć ili uzimanje lijekova protiv bolova.

3. Opekline 3. stupnja

Ove opekline oštećuju i tkivo ispod kože ili živce pa osoba ne osjeća bol pri dodiru. Napravit će se mjehur, a bit će i potrebna medicinska pomoć te će kasnije ostati ožiljak.

4. Opekline viših stupnjeva

Opekline 4.,5. i 6. stupnja će oštetiti i mišiće, zglobove i nekada kosti te osoba može izgubiti osjet na tom dijelu tijela. U ovom slučaju je nužan odlazak u bolnicu.

Kako tretirati mjehure od opeklina?

Postoji nekoliko načina kako tretirati mjehure nastale opeklinama. Ovo su prvi koraci:

– ukloniti nakit i odjeću

– staviti ozlijeđeno mjesto pod hladnu vodu

– isprati opeklinu i staviti gazu

Prvo je potrebno ukloniti bilo kakav nakit ili remen te usku odjeću s mjesta opekline kako ne bi smetao kada opečeno mjesto natekne i kako se ne bi zaustavila cirkulacija. Ako ne želite da dođe do komplikacija kod manjih opeklina ili ako želite spriječiti pravljenje većih mjehura, potrebno je odmah staviti ozlijeđeno područje pod hladnu vodu i držati ga tako neko vrijeme, najmanje deset minuta. Ako je opečeno lice, stavite hladan oblog te držite.

Ranu isperite vodom ili blagim sapunom bez mirisa. Potom čistim ručnikom lagano osušiti opeklinu bez trljanja ručnika i na kraju staviti sterilnu gazu. Ne dirajte opeklinu prljavim rukama i pazite da zavoj nije previše stegnut. Po potrebi se može uzeti ibuprofen ili paracetamol kako bi se smanjili bolovi. Kod ozbiljnijih opeklina visokog stupnja ruke treba podići iznad razine srca, ako je to moguće.

Što ne raditi kod mjehura od opeklina?

S druge strane postoje i stvari koje je potrebno izbjegavati u ovim situacijama. Tako se ne smije staviti led izravno na opeklinu te voda koja se stavlja ne smije biti prehladna i ne smije se pustiti direktno na ranu. Iako neki savjetuju stavljanje maslaca na užareno područje, to nije toliko dobra ideja jer se sve može samo zakomplicirati. Jednako tako, ne smiju se stavljati ni ulja, losioni ni kreme. Umjesto toga, kada se koža malo smiri, može se staviti Aloe vera koja se nanosi nekoliko puta dnevno.

Kada je potrebno posjetiti liječnika?

Većina opeklina se može tretirati pomoću obloga ili lijekova koji će ublažiti bolove. Ipak, kada je opeklina veća od deset centimetara, kada je koža oko opekline tamnija te sjajna ili kada primijetite da je rana inficirana te iz nje curi bijela ili žuta tekućina treba kontaktirati liječnika. Jednako tako, ako se mjehuri pojave na licu, šakama, genitalijama, zglobovima ili bilo kojem drugom osjetljivom dijelu tijela, potrebno je posjetiti liječnika.

Uz mjehure od opeklina se nekada može pojaviti i povišena temperatura, jaka bol koja ne prestaje danima, otečenost i otečene limfne žlijezde te je i u ovim slučajevima potrebno posjetiti liječnika. Kod opekline nastale zbog otrovnih kemikalija ili struje, kada osoba upadne u stanje šoka ili ako je osoba koja je jako opečena malo dijete ili starija osoba, potrebno je potražiti hitnu medicinsku pomoć. Teže i veće opekline se tretiraju posebno, pri čemu će nekada biti potrebno i presađivanje kože, a potpuni oporavak može trajati i godinama.

Zaključak

Mjehuri od opeklina su rezultat prolijevanja jako vruće tekućine po koži. Na ovaj način se tijelo brani od infekcija i najvažnije je ne dirati ih. Osim toga, potrebno je dobro isprati ranu te na nju staviti hladan oblog. Kod težih stanja je potreban posjet liječniku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!