Operacija nosa: Kada je potrebna, kako se provodi i koliko traje oporavak?

Zdravlje 06. svi 202118:20 0 komentara
Nos, operacija nosa
Pixabay/Ilustracija

Razlog za operaciju nosa može biti estetski ili zdravstvene prirode.

Najčešće se radi o operaciji nosa zbog problema s devijacijom septuma i sinusima, a uz to se može odraditi i rinoplastika ili korekcija nosa. Procesi u estetskoj operaciji nosa su danas modernizirani te se mogu izvoditi i samo filerima.

U nastavku donosimo razloge zbog kojih se može raditi operacija nosa, kakva je priprema potrebna te koliko dugo traje oporavak nakon operacije nosa.

Operacija nosa zbog zdravstvenih problema

Kod otežanog disanja na nos, deformacije nosnog vrška, devijacije septuma ili uklanjanja nosnih polipa može se izvoditi operacija nosa koja će ujedno popraviti i njegov estetski izgled. Najčešće se rinoplastikom pokušava riješiti problem ‘grbavog’ nosa koji može utjecati na izgled cijelog lica. Pod pojam operacija nosa mnogi najčešće misle upravo na rinoplastiku.

Rinoplastika

Rinoplastika ili korekcija nosa može se raditi zbog izgleda, no često stavka koja narušava ljepotu nosa ima i zdravstveni uzrok.

Najčešći razlozi za rinoplastiku su:

  • grbavi ili krivi nos
  • ozljeda nosa
  • sedlasti nos
  • deformacija nosnog vrška
  • otežano disanje na nos

Grbavost nosa ili nos koji je na sredini povišen može biti prirodno stanje ili nastati zbog neke ozlijede i traume. Rinoplastikom se mijenja oblik nosa kroz modeliranje hrskavica i kostiju nosa, ali stanjivanje kože ili potkožnog tkiva nije moguće.

Deformirani nosni vršak može uključivati individualno nepoželjan izgled vrška nosa, nosnica i nosnih krila. Operacija vrška nosa može riješiti estetski problem širokog, zadebljano ili spuštenog vrška nosa. Radi se o vrlo zahtjevnim i osjetljivim zahvatima u kojima se vršak sužava i podiže modeliranjem alarnih hrskavica. One se mogu i djelomično odstranjivati, a neprirodna zakrivljenost se može rješavati specijalnim tehnikama šivanja kirurškim koncem. Međutim, većina ovih operacija nosa izvodi se unutar nosnica i bez vanjskih rezova.

Zbog ozljede ili čestih estetskih operacija nosa može doći do sedlastog nosa. Ovo stanje predstavlja manjak koštanohrskavičnih struktura nosa te rješavanje tog problema uključuje hrskavične i druge transplantante.

Operacija nosa zbog devijacije septuma

Nos može biti iskrivljen zbog devijacije septuma što ne predstavlja samo estetski problem već može izazvati velike probleme s disanjem i izbacivanjem sadržaja iz nosa. Nemogućnost izbacivanja sadržaja iz nosa može izazvati stvaranje češćih upala, ali i stvarati plodno tlo za razvijanje nosnih polipa koji se također moraju rješavati operativno.

Septum je tanka nosna pregrada koja se sastoji od hrskavice i kosti. Ona može biti iskrivljena od rođenja ili do razvijanja krivulje može nastati zbog neke ozlijede ili povrede. U nekim slučajevima devijacija neće izazivati nikakve simptome, no mnogi ih mogu početi osjećati u vrijeme određenih alergena.

Devijacija septuma kod bolesnika može izazivati česte prehlade, upale, sinusitise pa i teže probleme s disanjem. Simptomi devijacije mogu biti i glavobolje, osjećaj umora, manjak mirisa i okusa te govor ‘kroz nos’. Zbog otežanog disanja na nos bolesnici često dišu na usta što stvara više šanse za nastanak upala grla, angina, upale krajnika te upale uha i oslabljen sluh.

Blaži stadiji devijacije septuma se mogu rješavati uz pomoć lijekova koji smanjuju oticanje sluznice i tako olakšavaju disanje, no to su samo privremene pomoći. Najbolja pomoć u slučaju devijacije septuma je operacija nosa, posebice u slučaju da zbog devijacije nije moguće disanje na jednu ili obje nosnice.

Kada se radi operacija nosa zbog devijacije?

Operacija nosa zbog iskrivljenosti septuma radi se nakon adolescencije kada je potpuno završen razvoj kosti i hrskavice. Ova operacija nosa odrađuje se rutinski u jednom danu te pod anestezijom. Uz operaciju nosa zbog devijacije septuma može se provesti korekcija nosa te ‘ravnanje’ ukoliko pacijent to zatraži i ako je to zbog situacije moguće.

Operacija nosa kod devijacije septuma traje oko sat vremena i izvodi se kroz jednu nosnicu bez vidljivih vanjskih rezova. Operacijom se djelomično odstranjuje zakrivljena hrskavica, a drugi dio se ravna uz pomoć lasera. Za razliku od prijašnjih operacija nosa, danas je rijetko potrebno nošenje tampona u nosu nakon operacije. Oporavak je brz te se u tri dana već očekuje mogućnost povratka svakodnevnim aktivnostima. Fizičke aktivnosti moguće su nakon tri tjedna.

Operacija sinusa i polipa u nosu

Slično kao i kod devijacije septuma, polipi u nosu i problemi sa sinusima mogu izazivati svakodnevne poteškoće i teške simptome. Ovo su neki od najčešćih:

  • stalne glavobolje
  • osjećaj umora i zadihanost nakon manjeg napora
  • sklonost upalama
  • često krvarenje iz nosa
  • nemogućnost izbacivanja sadržaja iz nosa
  • stvaranje rana u nosu
  • povišena tjelesna temperatura
  • bezvoljnost, umor i stalna slabost
  • problemi sa spavanjem

Upala sinusa može izazvati brojne simptome vezane uz nos, grlo, oči i uši što je posebno problematično kod djece. Zbog upale sinusa ili nosnih polipa veća je sklonost nastanku upala na cijelom području glave, a zabilježeni su i pojačani alergijski simptomi. Kod osoba koje pate od polipa u nosu nije neobično da se gubi miris i okus.

Uzrok nastanka polipa u nosu može biti prirođeni, ali se uglavnom javljaju nakon ponavljanih upala sinusa, kod alergičara te nakon korištenja određenih lijekova. Polipi u nosu se moraju aktivno liječiti, a jedan od načina rješavanja problema je i operacija sinusa s kojom je cilj spriječiti da se polipi počnu pojavljivati na području oka i mozga.

Oporavak nakon operacije nosa zbog polipa

Operacija nosa u slučaju polipa u nosu i problema sa sinusima do danas je napredovala te se izvodi bez vanjskih rezova. Operacija se vrši kroz obje nosnice uz uporabu najnovijih lasera i radiofrekvencije.

Ovakav operativni zahvat omogućava brz oporavak sluznice i minimalno traumatiziranje tkiva. U težim slučajevima je moguće i endoskopsko odstranjenje polipa laserom. Nakon operacije nosa nije potrebno ostajanje u bolnici, tamponi se spontano resorbiraju, normalna aktivnost je moguća nakon tjedan dana, a fizička aktivnost nakon tri do četiri tjedna.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!