Ovih pet stvari ne smijete raditi ako uzimate dodatke prehrani

Zdravlje 29. kol 202421:27 0 komentara
suplementi
Pexels

Dodaci u prehrani mogu biti veoma korisni za naše zdravlje no potrebna je stanovita količina opreza kako ne bi napravili neke od najuobičajenijih grešaka pri njihovom konzumiranju.

“Istina je da suplementi mogu biti štetni kada nisu medicinski potrebni ili ne pružaju nikakvu terapeutsku korist”, kaže dijetetičarka Lisa Marsh.

“Također postoji rizik od interakcija, koje mogu uzrokovati gubitak učinkovitosti lijekova koje uzimate ili uzrokovati neželjene, čak i štetne nuspojave. Suplementi također mogu biti zaraženi mnogim skrivenim opasnim tvarima kao što su pesticidi, teški metali, herbicidi ili pak zabranjene tvari”, dodaje.

Ovih pet stvari svakako trebate imati na umu prije uzimanja bilo kojeg suplementa, piše Best Life.

Neregulirani dodaci prehrani

Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) smatra suplemente hranom, a ne lijekom, što može otežati pristup točnom sastavu dodatka prehrani kojeg konzumirate.

“S dodacima se postupa potpuno drugačije nego s lijekovima na recept ili lijekovima bez recepta,” kaže doktor Pieter Cohen.

“FDA ne provjerava suplemente i ne zahtijeva da se agenciji predoče nikakvi dokazi o sigurnosti ili učinkovitosti prije nego što se prodaju potrošačima… Tijekom prošlog desetljeća, otkad sam prvi put počeo pratiti problem, samo su vidjeli da se broj upitnih suplemenata povećava”, dodaje.

Pilule s kofeinom mogu biti otrovne

Pilule s kofeinom mogu naštetiti, upozoravaju stručnjaci. “Proizvodi s čistim i visoko koncentriranim kofeinom predstavljaju značajnu prijetnju javnom zdravlju i doprinijeli su najmanje dva smrtna slučaja u Sjedinjenim Državama”, kaže FDA.

“Posljednjih godina na tržištu su se pojavili dodaci prehrani koji se sastoje od čistog ili visoko koncentriranog kofeina u praškastom i tekućem obliku”, dodaju.

Lijekovi na recept i dodaci prehrani

Neki dodaci prehrani mogu negativno utjecati na učinkovitost lijekova na recept, poput antidepresiva.

“Ekstrakt češnjaka, đumbira ili ginka potencijalno bi mogli negativno djelovati s razrjeđivačima krvi i povećati rizik od krvarenja”, rekao je specijalist interne medicine Ronan Factora.

“Nužno je konzultirati liječnika kako bi vam mogao pomoći u prepoznavanju potencijalno neželjenih interakcija”, dodaje.

Vitamini topivi u mastima

Budite oprezni s vitaminima topivim u mastima kao što su vitamini A, D, E i K—mogu biti opasni ako ih uzmete previše.

“Vitamini topivi u vodi imaju manju tendenciju uzrokovati štetu jer ih možemo izbaciti iz sustava vodom, dok se vitamini topivi u mastima apsorbiraju sporije i dulje se pohranjuju. Osim ako ne vježbate cijelo vrijeme i ne koristite te zalihe masti, postoji veća šansa za nakupljanje toksičnih razina masti”, pojašnjava doktorica Renee Miranda.

Potencijalne reakcije s razrjeđivačima krvi

“Ljudi koji uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi trebaju imati stabilnu razinu vitamina K. Naglo povećanje vitamina K putem prehrane ili suplemenata može smanjiti učinkovitost razrjeđivača krvi,” upozorava Miranda.

“Moramo paziti i na vitamin B6. Previše vitamina B6 može izazvati neurološke simptome, kao što su trnci u stopalima i utrnulost”, dodaje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!