Pasaža crijeva: Kako se točno provodi i na koje probleme može ukazati?

Zdravlje 02. srp 202115:45 0 komentara
Pixabay / ilustracija

Pretraga kojom se promatra putovanje kontrastnog sredstva tankim crijevom uz analizu sluznice tankog crijeva naziva se pasaža crijeva. Može se izvoditi zasebno ili u nastavku pregleda pasaže jednjaka.

Riječ je o dijagnostičkoj metodi pri kojoj se koristi video RTG snimanja u stvarnom vremenu ili fluoroskopija.

Zašto se provodi pasaža crijeva?

Pasaža crijeva koristi se kod dijagnosticiranja problema s gastrointestinalnim sustavom. Ovaj pregled preporučit će gastroenterolog, liječnik opće prakse ili kirurg. Preporučuje kod bolesnika koji imaju problema s prohodnosti stolice kroz tanko crijevo, točnije, kod promjena stolice.

Pasaža tankog crijeva se najčešće preporučuje kod ovih zdravstvenih problema:

  • tanka stolica
  • tumor u probavnom sustavu
  • ulkus ili čir
  • polipi u crijevima
  • hernija
  • suženje crijeva
  • bolovi u trbuhu bez očitog razloga
  • teškoće pri gutanju
  • želučani refluks
  • neobjašnjiva povraćanja i mučnine

Pasaža crijeva preporučit će se svim bolesnicima koji imaju neobjašnjive promjene u probavnom sistemu koje otežavaju svakodnevni život, a koje nisu vidljive prijašnjim pregledima.

Postupak pasaže crijeva

Prije pasaže tankog crijeva potrebno je donijeti svu medicinsku dokumentaciju koja se odnosi na bolest. Prije samog zahvata ne smije se ništa jesti barem osam sati, ali se smije konzumirati nezaslađena i negazirana tekućina. Na pregled se treba doći bez metalnih predmeta poput nakita ili naočala, a potrebno je i skinuti metalne zubne proteze ili odjeću s metalima poput grudnjaka sa žicom.

Termin pasaže crijeva obično će biti u dva navrata – prvi put te nakon 24 sata nakon doručka da bi se vidjelo kako se kontrast evakuira iz tankog u debelo crijevo.

Postupak pasaže crijeva započinje tako da se kratkom dijaskopijom pregleda trbuh, a onda daje kontrast na usta. Kontrastno sredstvo je bijele boje i pacijentu se daje najmanje pola litre te tekućine. Riječ je o suspenziji barijeva sulfata koje se dobro prikazuje na radiološkim snimkama koja nema specifičan miris ni okus.

Trajanje pasaže crijeva

Dvadeset minuta nakon uzimanja kontrasta se poziva pacijent u snimaonicu te provodi drugo snimanje crijeva kada se dijaskopski prati prolazak kontrasta kroz tanko crijevo. Ako se pregledava donji dio probavnog sistema poput debelog crijeva ili rektuma, onda pacijent leži na stolu, a operater tanku cijev stavlja u rektum kroz koji pušta barij do crijeva.

Pasaža crijeva se vrši u nekoliko pozicija, najčešće u položaju na leđima na horizontalno postavljenom stolu. Pregled pasaže crijeva završava prikazom završnog dijela tankog crijeva.

Trajanje pasaže crijeva će varirati od pacijenta do pacijenta i to u širokom rasponu. Kod nekih pacijenata dijagnostika traje oko dva, tri sata dok je moguće da uz pauze pregled traje i do šest sati. Sve ovisi o pokretljivosti crijeva.

Nakon pasaže crijeva će se pojavljivati izmet bijele boje što je normalna pojava koja bi trebala proći u roku dva do tri dana. Potrebno je da pacijent pije mnogo tekućine kako bi se kontrast što prije eliminirao iz organizma. U nekim slučajevima je potrebno uzimanje laksativa, no samo na preporuku liječnika.

Nalazi pasaže crijeva uglavnom su gotovi unutar dva dana.

Komplikacije kod pasaže crijeva

Sam pregled i pasaža crijeva su bezbolni no moguće su komplikacije, iako se pojavljuju rijetko. Pojava bijele stolice nekoliko dana nakon pregleda nije razlog za zabrinutost. Ako se nakon pasaže crijeva pojavi bol u trbuhu koja se s vremenom pojačava, povišena tjelesna temperatura ili zatvor koji traje duže od dva dana, obratite se svom liječniku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!