Osobe koje boluju od nekih gastroenteroloških bolesti vjerojatno su se susrele i s refluksom. Riječ je o vraćanju želučanog sadržaja nazad u jednjak. Događati se može kod djece i odraslih, a često se povezuje i sa žgaravicom. Simptomi su obično jasni jer uključuju osjećaj nelagode i vraćanje kiseline nazad u usta. Kod nekih ljudi se može događati u kratkotrajnim epizodama i tada obično nema dužih posljedica.
Osobe koje boluju od gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB op.a.) refluks imaju kao uobičajen simptom koji uz to veže i druge poteškoće. Refluks koji se ponavlja može imati utjecaj na druge organe i stvarati posljedice, posebice na grlo, pluća i glasnice.
Što je refluks?
Do refluksa dolazi zbog problema s mišićnim prstenom koji se nalazi na donjem kraju jednjaka pri spoju sa želucem.
Taj mišić naziva se donji ezofagealni sfinkter. Kada normalno funkcionira i kada osoba nema problema s refluksom, on se otvara kada hrana prolazi u želudac. Nakon što hrana prođe on se ponovno zatvara i tako sprječava da se sadržaj iz želuca vrati u jednjak.
Sfinkter se može otvoriti i u ležećem položaju nakon jela, odnosno kad je želudac pun, te je tada normalno da dođe do malo povrata sadržaja u jednjak. To obično ne stvara dodatne simptome. Međutim, kada sfinkter ostaje otvoren i drugim situacijama, dolazi do refluksa i stanja koje nazivamo GERB. U tom slučaju nastaju i drugi simptomi poput povrede sluznice jednjaka.
Ovo su najčešći i najjasniji simptomi refluksa:
– povratak kiseline i sadržaja u jednjak nakon jela
– osjećaj žgaravice, pečenja u jednjaku ili pečenje ispod prsne kosti
– bolovi na području trbuha ili srca
– vrlo jako slinjenje
– podrigivanje
– bolovi u grlu ili nosu, promuklost
– bol iza srca
– mučnine, nadutosti, brza sitost
Učestalost refluksa i količina sadržaja koji se vraća u jednjak ovisi od osobe do osobe. GERB i refluks mogu biti povezani i s drugim simptomima gastritisa.
Uzrok refluksa
GERB i refluks kao mehanizam imaju oslabljeni sfinkter koji ne djeluje i ne funkcionira pravilno. Do problema i simptoma refluksa dolazi kada se uzastopno vraća sadržaj u jednjak te tako može stvoriti upalu čitavog puta od želuca do ždrijela. U nekim slučajevima se refluks kod djece javlja već u ranim godinama.
Uzroci mogu biti različiti od osobe do osobe, ali postoje jasni faktori rizika koji mogu povećati rizik od nastanka refluksa.
Česti faktori rizika, odnosno, uzroci refluksa mogu biti:
– trudnoća
– pušenje
– konzumiranje mnogo masne hrane
– jako začinjena, kisela i ljuta hrana
– konzumiranje veće količine hrane prije spavanja
– često konzumiranje kave ili alkohola
– lijekovi poput aspirina ili ibuprofena
– hijatalna hernija
Iskustvo života s refluksom ili GERB-om
Prije nego prijeđemo na načine kako liječiti refluks i normalno živjeti, donosimo iskustvo dvije mlade osobe koje su podijelile informacije kako živjeti s refluksom. Iskustvo je podijelila sa stranicom About Gerd (eng. o GERB-u) na kojoj možete pronaći i više informacija o ovoj bolesti.
“Počelo je tako da sam osjećala pečenje srca, posebice noću nakon što bih pila vodu. Nakon godinu dana sam se počela lagano gušiti kod jela. Simptomi su se nastavili oko godinu dana. Tada sam se jednog jutro probudila toliko loše da nisam mogla voziti. Osjetila sam mučninu, bol u trbuhu, osjećaj pečenja srca. Odradili su mi endoskopiju i otkrili da imam refluks. Dobila sam lijekove i savjete i tek se nakon oko mjesec dana osjećala dobro. Sve je bilo dobro nekoliko mjeseci dok mi se ponovno nije pojavila bol. Dobila sam druge lijekove, ali sam u međuvremenu izgubila oko četiri kilograma i to u jako kratkom vremenu. Liječim se, ali mislim da moja anksioznost i strah ne pomažu u tome”, napisala je Jen.
L. McAnal je napisao svoju priču kako živjeti s refluksom, s kojim on živi već 20 godina. Navodi i da je pronašao način koji mu najviše pomaže u životu s GERB-om.
“Povremeno sam mogao kontrolirati simptome uz uobičajene savjete koji su zaista djelovali. Najviše mi je pomoglo to što sam kupio krevet kojem mogu namještati visinu baš kako ja želim. Vrlo je važno da spavam povišeno, tako mi je bolje s refluksom. Ako se probudim s refluksom naprosto pritisnem gumb i krevet se podiže i olakšava mi bolove. To me spasilo”, tvrdi on.
Kako se liječi refluks?
Kod pojave simptoma refluksa liječnik će vas uputiti na rendgenske pretrage, pretragu jednjaka koja se naziva ezofagoskopija te mjerenja tlaka donjeg sfinktera. Ako se sumnja na refluks odradit će se i Bernsteinov test u kojem se pretražuje jednjak infuzijom kiseline. Nije neobično da se liječnici odluče na biopsiju jer ona najbolje pomaže u potvrđivanju dijagnoze.
Liječenje refluksa se provodi lijekovima te promjenom životnih navika. Za neutraliziranje kiseline iz želuca se mogu koristiti antacidi nakon jela i prije spavanja. Liječnik može pripisati i kolinergički lijek kako bi se sfinkter čvršće zatvorio. Kirurški zahvat je rijetko potreban.
Ovo su savjeti za život s refluksom koji biste mogli dobiti od liječnika:
– nemojte dopuštati da dugo ostajete gladni, to potiče stvaranje želučane kiseline
– nemojte leći nakon jela
– nemojte jesti velike količine hrane prije spavanja ili u ležećem položaju
– jedite manje količine hrane češće
– smanjite kavu, alkohol i cigarete
– boravite više na svježem zraku
– podignite uzglavlje kreveta kako bi gornji dio tijela bio blago podignut
– smanjite kilograme ako ste pretili
– u prehranu uvrstite više zelenila, a izbacite jako začinjenu, kiselu ili ljutu hranu
– smanjite konzumiranje lijekova
Komplikacije kod neliječenog refluksa
Reagirajte na refluks na vrijeme kako ne bi došlo do komplikacija koje ćete još teže rješavati. Tijekom vremena, kronična upala jednjaka koju uzrokuje kiselina može uzrokovati još teže upale.
Najčešće se tu radi o upali tkiva u jednjaku ili ezofagitisu. Želučana kiselina može uzrokovati razgradnju tkiva u jednjaku, upalu i krvarenje pa i otvorenu ranu. Ovo otežava gutanje i uzrokuje bol. Može doći i do suženja jednjaka zbog stvaranja ožiljaka koji nastaju zbog stalnog oštećenja tkiva. Ovo sužava put hrani te dolazi do problema s gutanjem.
Najgora posljedica su kancerogene promjene na jednjaku. Oštećenje koje stvara kiselina mogu uzrokovati promjene u tkivu koje oblaže jednjaka. Sve te promjene i oštećenja usko su vezane s povećanim rizikom od raka jednjaka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!