Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) u ponedjeljak je odobrila hitnu upotrebu cjepiva Pfizer i BioNTecha protiv koronavirusa za djecu u dobi od 12 godina čime je u SAD-u proširen program cijepljenja. Prethodno je najmlađa odobrena dob za Pfizerovo cjepivo bila 16 godina.
Odluka CDC-a, iako nije obavezna, predstavlja važan, konačan znak odobrenja saveznih regulatornih tijela. No, roditelji su ti koji će u konačnici odlučiti hoće li cijepiti dijete protiv koronavirusa.
Što uzeti u obzir prilikom donošenja te odluke, na što obratiti pažnju i kako uopće odlučiti treba li cijepiti dijete, za CNN je objasnila medicinska analitičarka i liječnica obiteljske medicine, te profesorica na Sveučilištu George Washington dr. Leana Wen.
Kako pristupiti odluci o cijepljenju djece?
“Prvo bih preporučila razgovor s djetetom, moguće je da već imaju snažan stav o tome. Većina adolescenata jedva čeka kraj pandemije, druženje s prijateljima bez distance, a stručnjaci ističu da je jedini način za dostizanje tog cilja – cijepljenje”, rekla je Wen i dodala:
“Cijepljenjem neće samo vratiti druženja. Ljetni kampovi, razne sportske aktivnosti, pa i škola sad imaju obvezu nošenja maski, a ako su svi cijepljeni, to više neće biti potrebno, i te aktivnosti će se odvijati slobodnije, normalnije. Osim toga, obitelji će biti sigurnije. Mnogi se još uvijek ne viđaju redovno, a ako se i vide, to ej na distanci. Ovako će i obitelji ponovno moći organizirati aktivnosti kojima se vole baviti.”
Prema dosad dostupnim podacima cjepivo štiti djecu podjednako učinkovito kao i odrasle. Nijedno dijete u kliničkom istraživanju, koje je primilo cjepivo, nije oboljelo. S obzirom na nuspojave kod odraslih, Wen kaže da se mogu očekivati i nuspojave kod djece.
Međutim, napominje da se tu govori o uobičajenim, a ne rijetkim nuspojavama, poput povišene temperature, otečenog ili bolnog mjesta uboda, umora i bolova u mišićima. “Rijetke pojave tromboze povezane su s cjepivom Johnson&Johnson koje je vektorsko, dok takve nuspojave nisu zabilježene kod Pfizerovog, koje je jodobreno za djecu, ili Moderninog mRNA cjepiva.
Zašto je važno cijepiti djecu?
Mnogi roditelji koriste argument da djeca rijetko razvijaju teže kliničke slike od covida-19, pa zašto bi se onda cijepili?
“Istina je da djeca generalno imaju puno blaže simptome od odraslih”, kaže Wen i dodaje: “No, i djeca se mogu zaraziti, neki su se teško razboljeli, a nažalost stotine djece je umrlo od covida u SAD-u. Adolescenti također šire koronavirus pa se cijepljenjem ne štite samo oni, nego se smanjuje širenje infekcije.
O zabrinutosti da cjepivo uzrokuje neplodnost, ističe da nitko ne može sa sigurnošću ništa tvrditi jer se radi o novom cjepivu, no nijedno cjepivo nije uzrokovalo neplodnost pa je za pretpostaviti da neće ni ovo. “Negativni učinci cjepiva vide se gotovo isključivo kroz šest tjedana”, dodaje.
Istraživanja za djecu mlađu od 12 godina još traju i cjepivo se za njih još ne preporuča.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!