RASTUĆA PRIJETNJA

Sve više mladih obolijeva od raka crijeva – što trebate znati i na što obratiti pažnju

author
N1 Info
07. lip. 2025. 15:11
Doktorska ordinacija
Pixabay

U porastu je broj slučajeva raka debelog crijeva kod mlađih osoba. Australska znanstvenica iznosi moguće uzroke i savjete za rano otkrivanje i prevenciju.

Rak debelog crijeva četvrti je najčešći rak u Australiji, s više od 15.000 dijagnosticiranih slučajeva godišnje, piše australska znanstvenica Suzanne Mahady za Science Alert.

Također je i drugi najčešći uzrok smrti povezane s rakom. Mahady upozorava i na porast broja slučajeva među mlađim odraslim osobama; slučajevi raka debelog crijeva kod osoba mlađih od 50 godina u Australiji su među najvišima na svijetu.

Za razliku od pada učestalosti raka debelog crijeva kod starijih osoba, novi podaci iz posljednjih nekoliko godina pokazuju drugačiju sliku za osobe mlađe od 50 godina, dodaje Mahady.

"Istraživanje koje sam provela s kolegama pokazalo je porast raka debelog i raka završnog crijeva (rektuma) u razdoblju od 1982. do 2014. godine u Australiji kod osoba mlađih od 50 godina."

"Nedavni rad u uključuje podatke do 2020. godine i dodatno potvrđuje ovaj trend. Sugestira da osobe rođene 1990-ih imaju dva do tri puta veći rizik od raka debelog crijeva u usporedbi s onima rođenima 1950-ih", dodaje Mahady.

Isto tako ističe da su slični trendovi zabilježeni i u mnogim drugim zemljama, a posebno ističe korake prevencije i ranog otkrivanja bolesti.

Zabrinjavajući simptomi

"Važno je obratiti pozornost na sve nove ili zabrinjavajuće simptome. Svaka pojava krvi u stolici, osobito ako je nova, ili promjena uobičajenih navika pražnjenja crijeva, dobar su razlog za što skoriji posjet liječniku", piše.

I dok se kompleti za testiranje na rak debelog crijeva šalju odraslima od 50. godine svake dvije godine, od 2024. osobe u dobi od 45 do 49 godina mogu zatražiti da im se komplet pošalje.

Uzrok još nepoznat

Uzroci povećanog broja slučaja trenutno nisu u potpunosti poznati. "Neke studije fokusirale su se na uzroke poput prehrane, načina života, pretilosti i konzumacije crvenog mesa. Međutim, prehrana kao uzrok bilo koje bolesti notorno je težak predmet studije, potrebno je još rada", zaključuje Mahady.

Teme

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama