Ugradnja stenta: Kako izgleda postupak i što je važno znati za oporavak?

Zdravlje 20. svi 202115:52 2 komentara
Unsplash/Ilustracija

Stent je mala najčešće metalna mrežasta cijev koja ima veliku ulogu u liječenju stanja i bolesti srca.

Stent se najčešće ugrađuje kada dolazi do krvnih ugrušaka ili plaka (nakupina kolesterola, masti i drugih tvari koje se nalaze u krvi, a lijepe se za stijenke arterija) koji blokiraju protok krvi do srca, kao i kod nekih bolesti srca ili nakon srčanog udara. Osim toga, može se koristiti i za proširenje žučnih kanala, bronha ili mokraćovoda. Ugradnja stenta je jednostavan postupak koji bitno poboljšava život i vraća normalan protok krvi ili drugih tekućina.

Kako izgleda postupak ugradnje stenta?

Prvo se pacijentu daje lokalna anestezija, a potom se napravi mali rez na krvnoj žili u ruci, preponama, mozgu ili u vratu (ovisno o tome koja se krvna žila treba proširiti) te se potom tanka cijev, točnije kateter, provodi kroz tu krvnu žilu do začepljene žile i mjesta gdje se ugrađuje stent. Koristi se i kamerica, a može se otpustiti kontrastna tekućina kako bi liječnicima bilo lakše pratiti situaciju na ekranu.

Potom se kroz kateter provlači mali balon, zajedno sa stentom koji je omotan oko balona. Balon se napuhuje unutar začepljene arterije te se time proširuje žila kako bi krv mogla nesmetano teći kroz nju. Nakon toga se balon ispuhne, a stent ostaje unutar arterije, dok se uklanjaju kateter i kamerica. Ovaj postupak traje oko sat vremena nakon čega je potrebno ostati u bolnici barem jedan dan, a oporavak traje oko tjedan dana. Stent u tijelu ostaje doživotno, a s vremenom ih krvna žila preraste i oni postanu dio njezine stijenke. Jednako tako, nekada je potrebno staviti i više stentova.

Ima li ugradnja stenta posljedice?

Za vrijeme oporavka se može pojaviti krvni ugrušak pa liječnik može preporučiti uzimanje aspirina ili drugog lijeka koji sprječava pojavu ugrušaka. Ipak, ovo je rijetka pojava pa nema razloga za strah. Također, može doći do krvarenja, srčanog udara, alergijske reakcije na lijekove, infekcije i oštećenja krvnih žila ili bubrežnih kamenaca. U rijetkim slučajevima može doći do odbacivanja stenta kao stranog tijela. Ovo su sve posljedice koje se događaju vrlo rijetko.

Ipak, ugradnja stenta ima više prednosti nego mogućih posljedica i utječe na bolju kvalitetu života. On sprječava daljnje oštećenje srca, smanjuje simptome bolesti srca kao što su bol u prsima i kratkoća daha.

Kako se pripremiti za operaciju?

Detaljne upute će vam dati liječnik. Recite mu ako ste prehlađeni, imate gripu ili bilo koje drugo stanje ili bolest. Jednako tako, recite mu koje sve lijekove ili suplemente koristite, ali i pušite li. Liječnik može prepisati određene lijekove koje ćete morati uzimati prije operacije, a reći će vam i koliko sati prije ne smijete ništa jesti ni piti.

Što nakon ugradnje stenta?

Iako stent poboljšava život i zdravlje srca ili drugih organa, ovisno gdje je ugrađen, potrebno je i dalje paziti na zdravlje i smanjiti visoki kolesterol, visoki krvni tlak i spriječiti pretilost.

U ovome mogu pomoći lijekovi koje će prepisati liječnik, ali jednako tako i promjena životnih navika te konzumacija zdrave prehrane, češće hodanje ili vježbanje i na kraju prestanak pušenja te smanjenje stresa.

Dakle, ugradnja stenta je kratki postupak kojim se omogućava bolji protok krvi u začepljenim krvnim žilama. Operacija se obavlja pod lokalnom anestezijom, traje sat vremena, a oporavak je vrlo brz. Stent znatno olakšava život, ali važne su i promjene nekih navika.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare