Velika studija: Žene koje rade u noćnim smjenama u većem su riziku od raka

Zdravlje 10. kol 202209:06 0 komentara
Shutterstock

Žene koje rade noćne smjene imaju 20 posto veću vjerojatnost da će razviti neki oblik raka, a posebno su izložene medicinske sestre, pokazalo je novo istraživanje, piše The Independent. Raščlanjujući rizik prema vremenu provedenom u noćnom radu, kineski istraživači predvidjeli su da se rizici povećavaju za oko 3.3 posto za svakih pet godina provedenih u redovitom radu u noćnim smjenama.

“S obzirom na rastuću prevalenciju smjenskog rada diljem svijeta i velik javni teret liječenja raka, pokrenuli smo ovu studiju kako bismo skrenuli pozornost javnosti na ovaj problem”, rekao je glavni autor dr. Xueliei Ma, onkolog u Zapadnokineskom medicinskom centru Sveučilišta Sichuan.

Istraživači su otkrili da su radnici u noćnim smjenama imali 41 posto veću vjerojatnost da će oboljeti od raka kože i 32 posto veću vjerojatnost da će dobiti rak dojke. Međutim, povećan rizik od raka dojke uočen je samo u europskoj i sjevernoameričkoj populaciji.

Studija, objavljena u časopisu Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, analizirala je ljude i po djelatnostima kojima se bave te otkrila da su medicinske sestre koje su radile noćne smjene imale najveći porast rizika od raka od bilo koje druge skupine.

“Jedno od mogućih objašnjenja za povećan rizik od raka u populaciji medicinskih sestara koje rade u noćnim smjenama može se odnositi na specifične zahtjeve posla”, vjeruje dr. Ma.

Prethodne studije sugerirale su da će ljudi koji rade u noćnim smjenama vjerojatnije imati problema s pronalaženjem vremena za tjelovježbu. Također su im utvrđene nezdravije prehrambene i životne navike, poput pušenja, koje je glavni čimbenik rizika za rak i niz drugih bolesti, prenosi Index.

“Naša studija pokazuje da rad u noćnim smjenama služi kao faktor rizika za česte vrste raka kod žena. Ovi rezultati mogu pomoći u uspostavljanju i provedbi učinkovitih mjera za zaštitu žena koje rade u noćnim smjenama. Žene koje dulje prakticiraju takav rad trebale bi imati redovite sistematske preglede”, zaključio je dr. Ma.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!