NASA: U nedjelju nas je jedan asteroid promašio na rekordno maloj udaljenosti

NASA (screenshot)

Od svih za koje čovječanstvo zna da su nas promašili, asteroid veličine SUV-a projurio je za vikend najbliže Zemlji. Američka svemirska agencija dodaje da je riječ o malom tijelu, što bi bila sretna okolnost za slučaj da je kroz svemir putovao samo malo drugačije.

Promjera između tri i šest metara, kako navodi NASA, asteroid 2020 QG u trenutku kad je projurio pored našeg planeta, letio je brzinom od 12,3 kilometara u sekundi. NASA navodi da se računa da bi se, da je krenuo prema Zemljinoj površini, raspao u atmosferi i postao “vatrena kugla”.

Grafički prikaz prolaska 2020 QG možete pogledati na ovom linku.

VEZANE VIJESTI

Teleskopi sa Zemlje uočili su ga tek šest sati nakon najbliže točke u odnosu na naš planet, kad se već znatno udaljio. U trenutku kad je bio najbliži Zemlji, u nedjelju u 6.08 ujutro po srednjoeuropskom vremenu, nalazio se na udaljenosti od 2950 kilometara iznad Indijskog oceana.

Koliko je riječ o maloj udaljenosti ilustrira činjenica da je to manje od 1 posto udaljenosti između Zemlje i Mjeseca ili pak da je riječ o nešto manjoj udaljenosti između Zagreba i Reykyavika.

Kako je riječ o malom asteroidu, koji ne bi prouzročio bitnu štetu, osim da je uspio doseći tlo i udariti u urbano područje, NASA-inim znanstvenicima ovaj “najbliži zabilježeni prolaz” zanimljiv je iz nekoliko razloga.

#related-news_0

“Zbilja je cool vidjeti mali asteroid kad se ovako približi, jer tada možemo osmotriti koliko je dramatično Zemlja svojim gravitacijskim djelovanjem izmijenila njegovu putanju”, kazao je za NASA-in portal Paul Chodas, direktor Istraživanja vrlo bliskih objekata pri NASA-inom JPL-u.

“Naši proračuni kazuju da je asteroid, dok je obilazio naš planet, svoju putanju izmijenio za 45°”, kazao je.
Druga stvar zbog koje je ovaj rekordno bliski prolaz asteroida registriran jest to što je 2005. Kongres SAD-a zadužio NASA-u da registrira 90 posto ili više Zemlji bliskih asteroida promjera 140 metara i veće.

Riječ je o asteroidima koje nije lako uočiti, a po planet mogu predstavljati veliku opasnost svojom veličinom. U svojoj vijesti NASA ne navodi da se ovaj događaj povezuje s Perzeidima, kišom meteora koja se ove godine vodi da traju od 17. srpnja do 24. kolovoza.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.