Ukupni depoziti banaka porasli na 296,8 milijardi kuna

Ekonomija 07. sij 202010:03 > 10:04
Davor Javorovic/PIXSELL

Ukupni depoziti kod poslovnih banaka iznosili su krajem studenog prošle godine 296,8 milijardi kuna što je njihova povijesno najviša nominalna vrijednost, pri čemu su na mjesečnoj razini porasli za 0,2, a na godišnjoj za 3,4 posto, podaci su Hrvatske narodne banke.

U odnosu na stanje na kraju 2018. godine, depoziti na kraju lanjskog studenoga bili su veći za 2,8 posto.

Nastavak rasta depozita u studenom rezultat je nastavka snažnog rasta depozitnog novca te u manjoj mjeri kunskih štednih i oročenih depozita. 

Depozitni novac je uz mjesečni je rast od 0,7 posto, premašio 103,1 milijardu kuna čineći tako gotovo 35 posto ukupnih depozita u bilancama banaka.

U usporedbi sa studenim 2018. porastao je za 15 milijardi kuna ili 17 posto, dok je u usporedbi sa stanjem na kraju 2018. godine ta kategorija depozita viša za 11,3 milijarde kuna.

Dvoznamenkaste godišnje stope rasta depozitnog novca uz manja odstupanja traju od ožujka 2013. godine. 

Ukupni štedni i oročeni depoziti u stranoj i u domaćoj valuti su uz stagnaciju na mjesečnoj razini, na godišnjoj pali za 2,7 posto te su krajem studenog iznosili 193,7 milijardi kuna.

Pad ukupne vrijednosti štednih i oročenih depozita na godišnjoj razini isključivo je posljedica pada deviznih depozita, za 3,7 posto, budući da su kunski štedni i oročeni depoziti porasli 1,9 posto. Kunski štedni i oročeni depoziti na kraju studenoga iznosili su 35,6 milijardi kuna, a devizni 193,7 milijardi kuna.

Dok se zadnjih nekoliko godina ročna struktura depozita zamjetno promijenila u korist depozitnog novca, valutna struktura štednih i oročenih depozita ostaje slična pa udio valutnih depozita u ukupnim štednim i oročenim depozitima ostaje i dalje veći od 80 posto. No, kako snažno raste depozitni novac udio kunskih depozita u ukupnim depozitima banaka dosegnuo je 47 posto.

Analitičari Reiffeisen banke (RBA) smatradju da daljnji rast gospodarstva i rast raspoloživog dohotka implicira nastavak rasta ukupnih depozita banaka.

“S obzirom na visoku likvidnost financijskog sustava očekujemo nastavak niskih pasivnih kamatnih stopa te nastavak sklonosti držanja likvidne imovine poput depozitnog novca. Struktura oročenih depozita ni narednih tromjesečja neće se bitnije promijeniti”, kažu RBA-ovi analitičari.