Preporuke Europske komisije Hrvatskoj povezane s problematikom prijevremenog umirovljenja zapravo su upozorenje o održivosti mirovinskog sustava u budućnosti, u okviru nepovoljnih demografskih trendova koje treba razmotriti i djelovati i u širem kontekstu bez odgode, ističu iz Hrvatske gospodarske komore.
U aktualnom komentaru u kojem se osvrću na jednu od šest preporuka Komisije, o “destimuliranju prijevremenih umirovljenja povećanjem umanjenja za prijevremene mirovine”, iz HGK navode da je sasvim razvidna činjenica kako je prijevremeno umirovljenje značajno pridonijelo negativnom razvoju odnosa na hrvatskom tržištu rada koje je obilježeno vrlo niskom aktivnošću, gotovo najnižom u usporedbi s ostalim članicama EU.
Tako stopa aktivnosti radno sposobnog stanovništva u dobi od 15 do 64 godine prema zadnjem podatku iznosi 66,1 posto, a od svih članica EU nešto nižu stopu imaju samo Italija i Rumunjska. Još je poraznija činjenica da je od radno sposobnog stanovništva u dobi od 50 do 64 godine na tržište rada uključeno tek 52,5 posto osoba, dakle, gotovo tek svaki drugi.
Analitičari HGK napominju kako posebno trebaju zabrinjavati i najnovije demografske projekcije Europske komisije prema kojima će se u Hrvatskoj do 2060. godine smanjiti radno sposobno stanovništvo za 10,4 posto, čime će pasti za oko 10 postotnih bodova u udjelu te dosezati tek 56,5 posto ukupnog stanovništva.
Ujedno će udio stanovništva starijeg od 65 godina drastično porasti, s 18,3 posto do 29,6 posto, a onog preko 80 godina s 4,4 posto na 11,1 posto.
Navode kako raširenost prijevremenog umirovljenja u Hrvatskoj pokazuje i kratki radni vijek – prema zadnjim podacima Eurostata prosječni radni vijek u Hrvatskoj je iznosio 31 godinu, najmanje poslije Mađarske i Italije, daleko od Islanda (45,6), Švicarske (41,9), Švedske (40,5), Nizozemske (39,8) ili Norveške (39,5).
33 posto umirovljenika mlađe od 65 godina
Isto tako, prema podacima Europske komisije, u Hrvatskoj je oko 33 posto umirovljenika mlađe od 65 godina, što je svrstava među članice EU s najvećim udjelom (najmanji od 17 posto ima Slovačka).
Kako prijevremeno umirovljenje omogućava raniji odlazak u mirovinu od zakonskog u određenoj dobnoj granici, i tu postoje razlike među zemljama – u Hrvatskoj je ta granica 60 godina za muškarce i 55,8 godina za žene, čime se Hrvatska opet izdvaja među članicama EU. Naime, prema podacima EK, tek sedam članica ima nižu dob za prijevremeno umirovljenje, dok pet članica uopće nema mogućnost prijevremenog umirovljenja (Nizozemska, Mađarska, Bugarska, Poljska i Irska).
#related-news_0
Iz Komore napominju kako nepovoljna stanja povezana s prijevremenim umirovljenjem pokazuju i podaci HZMO-a, prema kojima je u 2014. godini od ukupno 51,5 tisuća osoba koje su stekle pravo na mirovinu 18 tisuća osoba u mirovinu otišlo pod uvjetima prijevremene mirovine, što je više od trećine (35 posto) te više nego prethodnih godina, kako u udjelu, tako i u apsolutnom izrazu.
U posljednjih je pet godina prosječno godišnje pod uvjetima prijevremene starosne mirovine odlazilo 15,7 tisuća osoba, dok je pod uvjetima pune starosne mirovine u mirovinu odlazilo prosječno tek oko tisuću osoba više – prosječno godišnje 16,6 tisuća. Tako se i odnos osoba u statusu prijevremenog umirovljenja i ukupnog broja novih korisnika mirovina kretao na prosječnoj razini od visokih 31 posto.