Ministar financija Zdravko Marić predstavio je danas na Vladi izmijenjenu projekciju pada BDP-a za ovu godinu. Umjesto u travnju predviđenog pada od 9,4 posto, godinu ćemo završiti s padom od 8 posto.
Očekuje se pad osobne potrošnje, investicija, uvoza i izvoza. Jedina stavka kreiranja BDP-a koja raste je državna potrošnja.
Predstavljene su i smjernice za izradu proračuna za iduću godinu. Prihodi se procjenjuju na 147 milijardi kuna, rashodi će biti 10 milijardi veći.
BDP bi trebao rasti 5 posto u 2021., te 3,4 posto u 2022., kada se očekuje puni oporavak od koronakrize.
O tome Kako Vlada misli ostvariti najavljeni proračun u RTL-u Danas govorio je ministar financija ZdravkoMarić.
Više od 1000 ugostitelja iz cijele Dalmacije u sklopu akcije “4 do 12”, u četvrtak u 11,56 sati prestalo je u svojim objektima na sat vremena posluživati goste, zahtijevajući manju poreznu presiju i spašavanje radnih mjesta.
“Kao što smo govorili i u petom mjesec kada su se uvodile prve mjere, tako i sada – u skladu s nekakvim mogućnostima i dalje nam je ključni fokus očuvanje radnih mjesta. Iz zahtjeva koje vidim, uvijek dolazimo nekako na tu poreznu politiku i PDV, međutim mislim da sada iz ovih zahtjeva se vidi da nije suština samo u tome.”
Najavljen rast BDP-a u sljedećoj godini
“Mi smo porezne izmjene najavili za sljedeću godinu, a što se tiče ovih kreditnih, likvidnonosnih linija za male poduzetnike, ne samo ugostiteljstvo, učinit ćemo sve da se one ubrzaju. Došli smo do malih zagušenja, administrativnih i financijskih, ali to ćemo sve otkloniti da nastavimo s tim. I tim putem stvoriti jedan dodatni pritisak, i danas smo razgovarali o tome, ne možemo mi komercijalne banke prisiljavati ne znam kojim odredbama, ali u svakom slučaju je pozitivni pritisak, treba djelovati na njih. Traži se od njih da daju kredite”, rekao je Marić.
Za iduću godinu najavljen je rast BDP-a od 5 posto.
#related-news_0
“Glavni pokretač rasta iduće godine je domaća potražnja, već tradicionalno osobna investicijska, s isto tako i izvoz, s druge pak strane imali bismo i blagi pozitivni doprinos općenito neto izvoza. Izuzetno je teško bilo napraviti ovakve projekcije jer, između ostalog, nedostaje jedna ključna varijabla – cjepivo, odnosno daljnji razvoj zdravstveno-epidemiološke situacije. Ovo je realna opcija, blago konzervativna, da ostavimo određen prostor za danas-sutra možebitne loše scenarija. Ali realna”, rekao je Marić.
Komentirao je i povećanja plaća dogovorena prije koronakrize.
“Sjest ćemo prvo za stol i objasniti sve pretpostavke i projekcije. Kao do sada, nije to uvijek razgovor koji rezultira dogovorom. Logično i legitimno pravo sindikata je da traže više, a mi ih suočavamo s realnošću koliko se što može. Očekujem konstruktivan razgovor, koji bi bio na temu dinamiku daljnjeg povećanja. Ne razmatramo smanjivanja plaća, međutim što se tiče bilo kakvih korekcija, u odnosu na originalno očekivanje da će jakog pada u jednoj godini uslijediti isti takav rast u idućoj, to se evidentno neće dogoditi”, rekao je Marić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.