Na azijskim su burzama u petak cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer je nekoliko dužnosnika američke središnje banke poručilo da bi Fed već u ožujku mogao povećati kamatne stope kako bi suzbio inflaciju.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 6,45 sati u minusu 0,8 posto, pa je skliznuo s najviše razine u mjesec dana.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1,4 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji skliznule između 0,4 i 1,3 posto.
Azijske ulagače obeshrabrio je jučerašnji pad Wall Streeta, pri čemu je Dow Jones oslabio 0,5 posto, dok je S&P 500 pao 1,4, a Nasdaq indeks 2,5 posto.
Kao i na Wall Streetu, i na azijskim je burzama pod najvećim pritiskom tehnološki sektor.
Taj je sektor vrlo osjetljiv na kretanje kamatnih stopa, a jučer je nekoliko dužnosnika Feda poručilo da bi se ključne kamate mogle povećati već u ožujku.
Dan prije objavljeno je da je inflacija u SAD-u u lanjskom prosincu dosegnula na godišnjoj razini 7 posto, najviše u gotovo četiri desetljeća, a već tjednima iz Feda poručuju da će poduzeti što je potrebno da se inflacija ne ukorijeni.
To znači da uskoro počinje zaoštravanje monetarne politike, nakon što je gotovo dvije godine Fed tiskao svježi novac i držao kamate rekordno nisko kako bi potaknuo oporavak gospodarstva od koronakrize.
Fed je već u prosincu ubrzao ukidanje programa kupnje obveznica, a sada iz središnje banke poručuju da bi u ožujku mogli povećati ključne kamate.
Analitičari procjenjuju da bi tada kamate mogle biti povećane za 0,25 postotnih bodova, a potom još u dva ili tri navrata do kraja godine.
„Ulagači su vrlo nervozni jer bi sve moglo doći pod pritisak zbog agresivne politike Feda. Postoji nada da će zaoštravanje biti sporije i manje bolno, no to nije sigurno jer Fed vrlo ozbiljno shvaća ovu situaciju s inflacijom”, kaže Kyle Rodda, analitičar u tvrtki IG.
Zbog toga ulagače jutros nisu ohrabrili ni solidni pokazatelji iz drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
U Kini je u prosincu uvoz porastao 19,5 posto na godišnjoj razini, dok je izvoz skočio gotovo 21 posto.
Premda su podaci o uvozu nešto slabiji od očekivanja, snažan rast i uvoza i izvoza ukazuje na daljnji oporavak kineskog gospodarstva.
Dolar oslabio, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala. Dolar nije ‘profitirao’ od najava iz Feda o povećanju kamata jer na tržištima kapitala vlada nesigurnost, pa su ojačale valute koje se smatraju sigurnijim utočištima u nesigurna vremena, kao što je japanski jen.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 94,78 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 94,96 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 114,55 na 113,85 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1475 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1440 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale jer je dio trgovaca odlučio povući zaradu s tržišta nakon dva dana osjetnog rasta cijena.
Na londonskom je tržištu cijena barel skliznula 0,30 posto, na 84,28 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,35 posto, na 81,85 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!