Predsjednik udruge proizvođača svinja: Od sutra građani mogu kupovati digitalne svinje

Ekonomija 05. ruj 202313:08 3 komentara

Krešimir Kuterovac, predsjednik Hrvatske udruge proizvođača svinja, gostovao je u N1 studiju uživo i komentirao mogućnost investiranja u digitalnu svinju, ali i o kugi koja posljednjih mjeseci muči hrvatske farmere.

Naime, od 6. rujna bit će moguće investirati u spomenute digitalne svinje, odnosno prvi svjetski PigNFT. Time će svaki ulagač u “kripto svinje” zapravo postati farmeri bez da pritom moraju u stvarnosti obavljati posao farmera ili uzgajivača svinja.

Minimalni ulog ili jedan NFT je 250 eura i njime se osigurava stotinu kilograma svinjetine.

“Radi se o novoj platformi koja se zove GoAgro, kojom će proizvođači biti direktno povezani s građanima preko kupovine NFT-ova, odnosno kriptovaluta. Prvi projekt je digitalna svinja tvrtke Agroporc i od sutra se mogu kupovati NFT-ovi. Rok za dobivanje ili čuvanje svinjskih polovica je 900 dana i time se građani zapravo štite od inflacije, a dobivaju i kvalitetno meso. Sva zarada od rasta cijene ide građanima, koji si na taj način osiguravaju hranu”, objasnio je Kuterovac i dodao da meso nije GMO te da je slobodno antibiotika.

Što duže čekaju, građani će imati više svinjetine jer nakon godinu dana stotinu kilograma postaje 103.

“Cijena svinjetine će porasti do 50 posto u roku dvije godine. Zarada od tog rasta cijena ide samom kupcu, odnosno vlasniku NFT-a”, kazao je Kuterovac.

Upravo u tome je glavna motivacija, dobiti više za uloženi novac. Posebno jer Europska unija najavljuje smanjenje proizvodnje svinjetine, što će dovesti do spomenutog rasta cijena.

N1

“Proizvod ne morate ni uzeti, možete ga prodati. Što želimo svime time dobiti? Proizvodnja hrane je u padu, a financiranje je konstantni problem hrvatske poljoprivrede. Preko ove platforme povezujemo proizvođača s kupcem, bez posrednika. U startu postoji ulagač, koji proizvođaču omogućava financiranje proizvoda”, istaknuo je Kuterovac i spomenuo da su planovi ići i dalje od svinjetine.

Rizici postoje, kao sa svime, jer moguće je da neki proizvođač propadne. Ali, na ovaj način se osigurava situacija u kojoj se to ne bi trebalo događati. Zato Kuterovac vjeruje da će biti interes kod građana za ovaj novitet.

“Građani znaju što su kriptovalute i trguju njima. Zato očekujemo da će prepoznati ovaj projekt, koji ne zahtijeva velike uloge. Ovime se kupuje budućnost u hrani i da obje strane shvate da ne mogu jedni bez drugih proizvoditi.”

Ovako nešto iznimno je zanimljivo u trenucima dok prijeti svinjska kuga, koja se može proširiti i dodatno otežati situaciju.

“Predviđa se da će u Hrvatskoj zbog problema sa svinjskom kugom pad proizvodnje biti oko 20 posto. Mali proizvođači, koji su najviše ugroženi, prestat će s proizvodnjom. Veliki će se održati, a novi će morati imati visoke biosigurnosne mjere. To znači da svinje u dvorištu zapravo neće biti dozvoljeno, što je kod nas, posebno u Slavoniji, praksa. Životinje koje žive na farmi prolazit će određene procedura kako bi se osiguralo da nemaju bolesti. Filozofija proizvodnje svinjetine se mijenja. Nažalost, mali i tradicionalni svinjogojci bit će u najvećem problemu. Kao što možemo vidjeti, hrana postaje oružje”, zaključio je Krešimir Kuterovac.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare