Profesor sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Boris Cota u Nesroomu je analizirao prijedlog proračun Republike Hrvatske za 2022. godinu.
Podsjetimo, Sabor je u srijedu raspravljao Prijedlog Državnog proračuna za 2022. godinu kojim se predviđaju prihodi od 164,5 milijardi i rashodi od 173,8 milijardi kuna te deficit proračuna opće države od 12 milijardi ili 2,6 posto BDP-a.
“Što se tiče razvojnog proračuna, imamo sreću. Radi se o mehanizmu oporavka i otpornosti. Što s tiče razvojnog dijela proračuna, mislim na kapitalne rashode, najveći izvor toga u najvećoj mjeri je iz Europe i tu imamo sreću. Tu nema dileme. Ono što ostaje Vladi i nama je da se bavimo redistribucijom svrhe samog proračuna, gdje će se novac moći redistribuirati, mislim na tekuće rashode”, rekao je Cota.
“Europa je tu kao osigurač, imamo novac za kapitalne rashode i to je sreća. U toj sreći i na valu ekonomskog rasta projekcije su od 8,2 do 9 posto. Moguće je doći do značajno manjeg deficita i da on može biti čak ispod 3 posto domaćeg proizvoda. Drugim riječima, kombinacija rasta, niskih kamatnih stopa i kombinacija iz EU nam ide u prilog”, dodao je.
Smatra da je vrijeme koronakrize bilo pravo vrijeme da se napravi reorganizacija posla, snimak posla. “Kad odemo u post-covid fazu da će onda i država i privatni sektor reći da imamo novu organizaciju po pojedinim ministarstvima.”
Osvrnuo se i na izjave pojedinih ministara koji u nekim situacijama znaju reći “da će naći novac” za nešto.
“Novca uvijek mora biti za neke nepredviđene događaje, to su rizici. Ali, naći ćemo i snaći ćemo se – to nije ekonomska terminologija, to spada u terminologiju špekulacija. To nije struka, struka ne poznaje to. Postoje pravila”, istaknuo je Cota.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!