HRW: Više od 100 kompanija u zemljama u razvoju može proizvoditi cjepiva

Ekonomija 15. pro 202114:15 0 komentara
JOEL SAGET / AFP / Ilustracija

Više od 100 farmaceutskih tvrtki u Aziji, Africi i Latinskoj Americi ima kapacitete za proizvodnju mRNK cjepiva protiv koronavirusa, pokazala je u srijedu studija organizacije za ljudska prava Human Rights Watch (HRW).

Popis 120 kompanija s potencijalom za proizvodnju uključuje osamdeset i devet tvrtki iz Indije i Kine, te Kini, a proizvođače iz zemalja poput Vijetnama, Egipta, Senegala, Brazila, Malezije, Indonezije, Čilea i Kube, utvrdili su u HRW-u.

Nedostaje im samo tehnologija a njezini su vlasnici tvrtke koje su cjepiva razvile, naglašavaju.

Samo stvaranje uvjeta za prijenos tehnologije može pomoći svijetu da uspostavi kontrolu nad pandemijom, poručili su iz HRW-a.

Organizacija je zajedno s Europskim centrom za ustavna i ljudska prava (ECCHR) uputila pismo njemačkom kancelaru Olafu Scholzu.

Traže od njega da poduzme sve mjere koje su mu na raspolaganju kako bi se pobrinuo da njemački proizvođači mRNA cjepiva, uključujući BioNTech, prenesu tehnologiju drugima i da podrži širu proizvodnju cjepiva protiv Covid-19.

Više od dvije trećine doza cjepiva do sada je iskorišteno u bogatim zemljama, a samo mali djelić u onim najsiromašnijima.

Glavni je razlog nepravedne raspodjele cjepiva prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) gomilanje zaliha u bogatim zemljama.

Farmaceutska industrija tvrdi pak da su pokretanje proizvodnje cjepiva baziranih na mRNK tehnologiji i edukacija radnika komplicirani i da traju nekoliko godina. Kompanije trenutno same pokušavaju naći adekvatne partnere u drugim zemljama.

Američka Moderna priopćila je da želi osposobiti proizvodne pogone u Africi, a isto namjerava i njemački BioNTech, napominje agencija dpa.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!