Irena Weber: Porezno rasterećenje nema alternativu

Ekonomija 17. lis 202211:39 0 komentara
N1

Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, u N1 Studiju uživo komentirala je cijene goriva i općenito rast cijena energenata i njihov utjecaj na poduzetništvo. Osvrnula se i na izmjene i dopune Zakona o radu te što smatra spornim u tome, a komentirala je i inflaciju i postoji li opasnost od recesije.

“Divljanje cijene energenata utječe snažno negativno na profitabilnost gospodarstvenika. Donekle se riješilo pitanje struje jer iako je ova cijena uslijed vladinih mjera bitno niža od tržišne, još je to snažno iznad nivoa cijene struje koje su gospodarstvenici planirali početkom godine”, rekla je Weber i dodala:

“Plin ostaje još nešto što se treba riješiti. Ima još izazova na kojima radimo. To je globalno pitanje, pitanje koje ne možemo mi lokalno samostalno riješiti i što se tiče plina, čekamo rješenja na razini EU kako bi mogli donijeti jedan nivo stabilnosti i sigurnosti u gospodarski sektor.”

VEZANE VIJESTI

Kaže da pitanje cijena plina treba čim prije riješiti. “U poduzetništvu je ogroman problem, strašni su izazovi, nema vremena za čekanje, očekivali smo doslovno jučer da se to riješi.”

Weber se osvrnula i na Zakon o radu te navela čemu se HUP protivi.

“Na novom zakonu se radilo mjesecima. Krenulo se u izmjene i dopune, osnovna ideja je da se implementiraju ove dvije europske direktive, što se i napravilo. Mi smo izjavili da smo protiv izmjena i dopuna, prvo jer nije moderan i fleksibilan zakon kako bismo htjeli, a drugo što mi poslodavci ne možemo prihvatiti – a ne bi smjeli ni sindikati, a to je ova diskriminatorna odredba kojom se daju veća prava članovima sindikata u odnosu na zaposlenike koji nisu članovi sinidikata. Mi sigurno nećemo raditi razliku između članova ili ne-članova sindikata. To je zakonodavac implementirao, mi smo protiv toga”, pojasnila je.

Postavlja se ozbiljno pitanje – tko će sutra raditi?

Ona smatra da takve odredbe nisu ni u skaldu s Ustavom. Osvrnula se i na nedostatak radne snage u Hrvatskoj i sve više stranih radnika koji se kod nas zapošljavaju.

“U takvim uvjetima ne vidim smisla u ocjeni da bi poslodavci išli za lakšim otpuštanjem. Mi želimo fleksibilan zakon na način da se omogući zaposlenicima koji su spremni raditi i učiti lakše napredovanje i zapošljavanje”, istaknula je.

Navodi da je jako brine i demografska situacija, a poražavajući je podatak da je u zadnjih osam godina 20 posto manje upisanih srednjoškolaca. “Postavlja se ozbiljno pitanje – tko će sutra raditi? Tko će se upisivati u škole?”

Smatra da bi se fleksibilnijim zakonom moglo utjecati na demografske prilike. “Plaća nije glavni motiv iseljavanja ljudi, msilim da bi snažnije rasterećenje poreza na dohodak pozitivno utjecalo na demografske trendove i pvoratak naših iseljenih ljudi iz stranih zemalja.”

Weber navodi da bi iznajmljivači stanova i vila trebali sudjelovati u doprinosu državnom budžetu.

“Ako radite usporedbu na prosječnu plaću od 10 000 kuna neto, platit ćete godišnje oko 18 000 kuna poreza na dohodak. Ali, ako iznajmljujete kuću ili apartman, plaćate paušal koji varira 300-400 kuna, dakle porezno opterećenje je gotovo nepostojeće i mislim da je nepravedno. Bilo bi pravedno da i oni doprinose i u zdravstveno i u mirovinsko i državni budžet. Trebamo smanjiti porezno opterećenje rada jer ovo je poruka da se rad penalizira”, poručila je Weber.

Najzdraviji dio gospodarstva je poduzetništvo

“Porezno rasterećenje nema alternativu”, dodala je.

VEZANE VIJESTI

Komentirala je i na koji način planira voditi HUP te što su glavni prioriteti na koje će se fokusirati.

“Imamo jasne prioritete. Nulti je stabilizacija cijena energenata i omogućavanje stabilnog okruženja gospodarstvenicima. Daljnje teme koje su nam fokus je zakon o radu, a onda i reforma poreznog zakona s naglaskom na porez na dohodak”, kazala je Weber i nastavila:

“Važno je da populariziramo i promijenimo percepciju da shvate da su gospodarstvenici ti koji stvaraju nove vrijednosti, plaćaju poreze i najviše pridonose u državnom proračunu. Dakle, najvažniji i i najzdraviji dio gospodarstva je poduzetništvo i moramo napraviti sve što je u našoj moći da se to vidi i da problemi i teme poduzetnika budu što više u javnom prostoru.”

Weber je komentirala i stopu inflacije koja sada iznosi rekordnih 12,8 posto.

“Stopa inflacije nam kazuje da inflacija usporava, ali se ne smanjuje. I dalje je realno očekivati prisutnost inflacije. Zabrinjava moguća recesija na našim najvažnijim izvoznim tržištima, Njemačkoj i Italiji. Mi smo u boljoj i spremnijoj situaciji nego u prošloj krizi. Ulazimo i u euro, to donosi pad rizika”, navela je.

“Nama radnika fali i bespoštedna borba je na tržištu rada za svakog kvalitetnog i sposobnog radnika”, poručila je.

Osvrnula se i na uvođenje eura i mogućnosti da “netko lovi u mutnom”, odnosno da dođe do porasta cijena prilikom konverzije.

“Ne vidim da je to situacija, ne vidim da itko lovi u mutnom i ne volim čuti tu sintagmu. Konverzija je vrlo egzaktna amtematička disciplina. Uz to, i inspekcija je na terenu. Stvarno mislim da toga neće biti vezano uz konverziju, ali inflacija je značajna, iako smo bolji od zemalja u okruženju i većina zemalja u eurozoni, ali inflacija je jedna od činjenica u okviru kojem živimo”, zaključila je Weber.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!