Kako se troši novac iz europskih fondova? Zbog utrke s vremenom dolazi do nepravilnosti

Ekonomija 05. lis 202321:09 0 komentara
FREDERICK FLORIN / AFP

Utrka u povlačenju novca iz EU fondova prije isteka roka znači da je porastao broj zemalja koje novac troše nepravilno, upozorilo je u četvrtak nadzorno tijelo EU-a.

Istrage u povlačenje 196 milijardi eura iz budžeta Europske unije 2022. godine otkrile su nepravilnosti u 4,2 posto slučajeva, kaže europski Revizorski sud. To je porast u odnosu na prethodnu godinu, kada su nepravilnosti uočene u tri posto slučajeva, piše Politico.

Zemlje mogu povlačiti novac iz prethodnog ciklusa budžeta do kraja ove godine, a novac iz fonda za oporavak od pandemije mora biti potrošen do 2026.

“Administratori u zemljama članicama pod velikim su pritiskom da novac potroše brzo,” rekao je za Politico čelnik suda Tony Murphy. “Problem je u tome što je ovaj put na stolu mnogo više novca, a rok je kratak.”

Dodao je kako to “povećava rizik od grešaka, loših projekata ili, u najgorem slučaju, prijevare.”

Revizori su također otkrili probleme u 11 od 13 slučajeva dijeljenja potpore za oporavak od pandemije u 2022., u iznosu od 47 milijardi eura.

Pogreške otkrivene u redovitim programima EU-a uključuju potraživanje zanemarivih troškova, ali i nepoštivanje nacionalnih i europskih pravila nabave, kao i 14 slučajeva sumnje na prijevaru.

U jednom slučaju, poljoprivrednik u Italiji potražio je subvencije za poljoprivredu na zemljištu na kojem je tvrdio da uzgaja limune, no revizija je otkrila da tamo nije bilo stabala limuna.

Fond za oporavak je program takozvane isplate za rezultate, odnosno program u kojem zemlje primaju novac nakon što su ispunile ciljeve ulaganja i reforme. Revizori su tu pronašli da 15 od 281 ciljeva za koji su isplaćene potpore nisu bili zadovoljavajuće ispunjeni, nisu ispunjavali uvjete za financiranje, ili su mjere kasnije povučene. To otkriće je Europska komisija odbila.

“Mi tvrdimo da su sve isplate iz 2022. bile ispravne,” rekao je glasnogovornik Europske komisije.

Revizori strahuju da Italija i Španjolska, zemlje koje dobivaju najviše iz europskog proračuna za oporavak, imaju problema s trošenjem redovnih EU fondova koji su im podijeljeni. Talijanske vlasti potrošile su 67 posto, a španjolske 57 posto kohezijskih fondova, što otvara pitanja o njihovoj sposobnosti da pravovremeno i ispravno povuku novac iz EU fonda za oporavak.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!