Ubrzano cijepljenje protiv covida 19 u nekim zemljama i novi američki paket poticaja poboljšali su izglede za svjetsko gospodarstvo, objavila je u utorak Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD).
Svjetsko gospodarstvo trebalo bi ove godine porasti 5,6 posto, te za četiri posto u 2022. godini, pokazuju nove procjene OECD-a.
To je znatno snažniji rast no što je OECD očekivao početkom prosinca, prognoziravši da će u 2021. aktivnost porasti 4,2 posto, te 3,7 posto u 2022.
Upozoravaju ipak na izražene rizike koji su se nadvili nad poboljšanom perspektivom, a ovisit će ponajprije o brzini procjepljivanja stanovništva i ukidanja ograničenja, te o kontroli novih sojeva koronavirusa.
“Nedovoljno brzo cijepljenje potkopalo bi uvedene fiskalne poticaje”, rekla je glavna ekonomistica OECD-a Laurence Boone na videokonferenciji za novinare.
Teškoće u Europi
Posebno se sporo cijepi u Europi, ističe OECD, upozorivši na opasnost da poticaji ubrizgani u gospodarstvo završe na štednim računima građana, ne budu li se uskoro mogli vratiti normalnijem životu.
Procjenjuju da će gospodarstvo eurozone ove godine porasti 3,8 posto, te 3,9 posto u 2022. godini.
Najsnažnije bi ove godine trebale rasti Francuska i Španjolska, po stopi od 5,9 odnosno 5,7 posto, a najslabije Njemačka, za tri posto.
Italija je u sredini, uz procijenjenu stopu rasta od 4,1 posto u 2021.
Poticaji iz SAD-a
Svjetski bruto domaći proizvod vratit će se na pretpandemijsku razinu sredinom ove godine, ali uz velike razlike među pojedinim zemljama.
“Ne cijepi se dovoljno brzo da bi se oporavak učvrstio, moramo ići puno brže i puno bolje”, rekla je Boone.
OECD izdvaja i američki paket poticaja vrijedan 1.900 milijardi dolara, procjenjujući da će se kaskadno preliti na druge zemlje i povećati stopu rasta za jedan postotni bod.
Američko će gospodarstvo u ovoj godini porasti 6,5 posto, a u sljedećoj četiri posto, izračunali su u OECD-u. U prosincu predviđali su upola slabiji rast u ovoj godini, dok je u 2022. najveće svjetsko gospodarstvo prema njihovim tadašnjim procjenama trebalo porasti 3,5 posto.
Paket bi mogao potaknuti otvaranje tri milijuna radnih mjesta u SAD-u do kraja godine, ali i podići stopu inflacije u prosjeku za 0,75 postotnih bodova u prve dvije godine.
Poticaji će biti prava blagodat za glavne američke trgovinske partnere, ističu u OECD-u, i podići će stopu rasta kanadskog i meksičkog BDP-a za pola do jedan postotni bod.
Stopu rasta eurozone i Kine trebali bi povećati za četvrtinu do polovinu postotnog boda, izračunali su.
Za Kinu predviđaju stopu rasta od 7,8 posto u ovoj godini, a u 2022. trebala bi se spustiti na 4,9 posto.
Najsnažnije bi ove godine trebalo rasti indijsko gospodarstvo, za 12,6 posto, a u 2022. stopa rasta trebala bi biti otprilike upola niža, pokazuje OECD-ovo izvješće.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.