Ovo je žena koja održava Putinovu Rusiju na životu

Ekonomija 03. tra 202409:47 0 komentara
DMITRY KOSTYUKOV / AFP

Ruska ekonomija prema prognozama nije trebala izdržati sve što se dogodilo nakon sankcija po početku rata u Ukrajini, ali nije, što se uvelike može zahvaliti guvernerki Centralne banke Ruske Federacije Elviri Nabiullini.

“Vrlo je učinkovita u stabilizaciji ruskog gospodarstva, unatoč golemom ekonomskom pritisku sankcija”, kaže za Business Insider Daniel McDowell, profesor na Sveučilištu Syracuse koji se specijalizirao za međunarodnu političku ekonomiju.

Pripisuje joj i zasluge za kontrolu kapitala te monetarne politike za stabilizaciju rublja. Također, hvali njezinu odluku da odmakne Rusiju od korištenja zapadnih valuta u međunarodnoj trgovini, što je smanjilo izloženost države sankcijama.

Ipak, jezinu ulogu u podršci Putinovu režimu mnogi zapadni financijski dužnosnici, ekonomisti i analitičari smatraju izdajom jer je imala njihovu podršku godinama prije rata. No, naivno je vjerovati da s pozicije na kojoj jest, ne bi pomogla zemlji čiji je dio. Nikad nije bila kritičarka Vladimira Putina, niti je ičime davala do znanja da mu nije odana.

Zato je danas ta 60-godišnjakinja izopćenica na meti sankcija Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije. Teško da je to brine, ovo što sad radi zapravo joj je vrhunac karijere. Jer, u očima Rusa, posebno Putina, napravila je nešto veliko.

Rodom je iz industrijskog grada Ufe u središnjoj Rusiji, rođena je u obitelji etničkih Tatara — manjinske skupine u Rusiji. Otac joj je bio vozač, a majka tvornička radnica. Odrastajući 70-ih, učila je francuski, uživala u klasičnoj glazbi i čitala klasike poput Tolstoja, Dostojevskog i Kafke, rekao je jednom prilikom njezin suprug Jaroslav Kuzminov.

Nabiullina je upoznala Kuzminova, osnivača Visoke škole ekonomije, 1980-ih, kada je predavao na Moskovskom državnom sveučilištu, na kojem je ona studirala ekonomiju. Tamo se susrela sa zapadnim ekonomskim konceptima, a oni će joj se pokazati korisnim u promjenjivoj postsovjetskoj ekonomiji.

Prvo je 1991. radila kao ekonomistica u Odboru znanstvenog i industrijskog sindikata SSSR-a, da bi se 1994. pridružila odjelu za reforme ruskog ministarstva gospodarstva.

Napustila je javnu službu 1998. i ponovno se pridružila vladi 2000. kao prva zamjenica Hermana Grefa, sadašnjeg izvršnog direktora ruskog bankarskog diva Sberbanka, koji je također poznat kao liberal, a tada je bio ruski ministar gospodarstva. Putin ju je 2007. imenovao Grefovom nasljednicom. Samo šest godina nakon toga postavio ju je na čelno mjesto Centralne banke Ruske Federacije.

Ubrzo je postala međunarodna zvijezda u bankarskim krugovima. U to je vrijeme bila prva žena na čelu središnje banke unutar grupe G8. Dokazala je svoju vrijednost Putinu nakon godinu dana rada, 2014., kada je Moskva anektirala Krim, a Nabiullina izolirala rusko gospodarstvo od zapadnih sankcija.

Euromoney, financijska trgovačka publikacija, proglasila je 2015. Nabiullinu guvernerkom godine, a The Banker ju je 2017. proglasio središnjom bankarkom godine u Europi. No, nakon što je Rusija napala Ukrajinu, Nabiullina je navodno bila toliko uznemirena da je htjela dati otkaz, izvijestio je Bloomberg 23. ožujka 2022., citirajući četiri neimenovana izvora.

Ali, Putin je odbio njezinu ostavku pa je nastavila s novim petogodišnjim mandatom. I očito je učinkovita. Ruski BDP porastao je 3,6 posto prošle godine, a Međunarodni monetarni fond očekuje da će rusko gospodarstvo ove godine porasti 2,6 posto. Nezaposlenost je rekordno niska, a plaće su u velikom porastu.

Naravno, nije baš sve divno i krasno u Rusiji. Ratni troškovi, kao što su oni vojni i vladine subvencije, potaknuli su veći dio rasta u posljednje dvije godine. Zemlja također ima manjak radne snage zbog vojnog roka i odljeva mozgova.

Ipak, Nabiullina je do sada uspjela povući razne poluge, poput onih za kamatne stope i kontrolu valute, u korist gospodarstva. Za mnoge je ona sada sudionica u Putinovu ratu korištenjem tvrdokorne taktike da bi održala ekonomiju na nogama. Naravno, pomaže joj to što nema političkih ambicija, stoga ne predstavlja izravnu prijetnju Putinovoj vladavini i tvrdokorna je u održavanju niske inflacije.

U konačnici, teško je znati što ta tehnokratkinja misli o svojoj ulozi u podupiranju Putinova režima, ali činjenica jest da je njegov dio pa sad više nema povratka. Vratiti se u Bruxelles, Pariz ili New York više ne može, njezino djelovanje ostat će ograničeno isključivo na ruske prilike.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!