Posljednje žrtve globalnog poskupljenja

Ekonomija 08. sij 202420:52 0 komentara
Berit Kessler / Panthermedia / Profimedia

Cijene šećera porasle su na najvišu razinu od 2011. nakon sušnog razdoblja u Indiji i suše na Tajlandu, a skok cijena već se odrazio na deserte i poslastice koje toliko volimo.

Već se pokazalo da klimatska kriza i globalno zagrijavanje prijete padu proizvodnje kave i piva, no taj bi se utjecaj sada mogao proširiti na još jedno životno veselje – desert.

Globalna cijena šećera porasla je na najvišu razinu od 2011. nakon zabrinutosti zbog nedovoljne proizvodnje u Indiji koja je iskusila ekstremno sušno razdoblje koje je ugrozilo usjeve i na Tajlandu koji se suočava s ozbiljnom sušom. Dvije zemlje su, nakon Brazila, najveći izvoznici šećera.

Rastuće globalne temperature – očekuje se da će 2023. biti najtoplija godina ikada zabilježena – potiču suše i druge ekstremne vremenske uvjete koji utječu na prinose hrane, uključujući i šećer. Poskupljenje se već počelo odražavati na čokoladu, slatkiše i druge slastice.

Cijene šećera porasle već prošle godine

Američki potrošači primijetili su kako su cijene šećera i slatkiša porasle za 8,9 posto u 2023., a ove godine se očekuje povećanje od 5,6 posto, prema američkom Ministarstvu poljoprivrede, što je znatno iznad povijesnih prosjeka. U studenom je Mondelēz, velika tvrtka koja među svojim robnim markama ima Cadbury, Oreos i Toblerone, upozorila na povećanje cijena svojih proizvoda.

Morat će doći do izravnog povećanja cijena za potrošače zbog visokih cijena šećera i kakaovca, rekao je za Bloomberg Dirk Van de Put, izvršni direktor Mondelēza.

Velike korporacije imaju niz razloga za povećanje cijena, upozorio je Gernot Wagner, klimatski ekonomist na poslovnoj školi Sveučilišta Columbia, ali ne može se ne spomenuti osnovni utjecaj koju predstavljaju klimatske promjene.

“Ekstremni vremenski uvjeti utječu na hranu – prije godinu dana to je bio avokado, sada je to šećer”, rekao je Wagner. “Klimatska inflacija je stvarna i postaje sve gora.”

Tko će najviše osjetiti posljedice?

Na probleme u proizvodnji šećera utječu ograničenja izvoza iz zemalja proizvođača šećera, kako bi se održale vlastite zalihe robe, i uskim grlima u lukama u Brazilu koje su zaustavile izvoz, piše Guardian.

Na cijenu i uvoz šećera u SAD-u utječu i različiti propisi, što znači da će posljedice visokih cijena šećera biti manje nego u nekim drugim zemljama. Utjecaje će najjače osjetiti zemlje u razvoju i mali poljoprivrednici, smatra Joseph Glauber, viši znanstveni suradnik na Međunarodnom institutu za istraživanje politike hrane.

“Nema sumnje da su cijene šećera vrlo, vrlo visoke i ostat će visoke sve dok El Niño ne počne slabjeti”, rekao je Glauber, govoreći o klimatskom događaju koji će ove godine dodatno utjecati na globalne temperature. “Problem će biti pristupačnost. U SAD-u i drugim zemljama s visokim dohotkom doći će do povećanih troškova hrane koje će osjetiti kućanstva, osobito siromašnija kućanstva, ali druga je priča za zemlje u kojima 40 posto izdataka otpada na hranu, njih će to dramatično pogoditi.”

“Generalno smo zabrinuti zbog dugoročnog utjecaja klimatskih promjena na pomicanje obradivih površina i veće nestabilnosti cijena namirnica poput riže i šećera”, dodao je Glauber.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!