Savjetnici njemačke vlade očekuju pad gospodarstva u prvom kvartalu

Ekonomija 17. ožu 202115:23 0 komentara
koronavirus, karantena, lockdown, njemačka
Jens Schlueter / AFP / ilustracija

Njemačko gospodarstvo past će u prvom kvartalu oko dva posto zbog mjera zaključavanja kojima se suzbija pandemija koronavirusa, procijenili su u srijedu gospodarski savjetnici vlade.

Vijeće gospodarskih savjetnika ujedno je smanjilo procjenu rasta za 2021. godinu, na 3,1 posto, u odnosu na dosada projiciranih 3,7 posto.

Očekuju da će najveće europsko gospodarstvo pretpandemijske razine dosegnuti na prijelazu iz 2021. na 2022. godinu, kada bi rast trebao ubrzati na četiri posto.

“Razvoj situacije s pandemijom koronavirusa ostaje najveći rizik. Tempo moguće normalizacije stanja u gospodarstvu uvelike će ovisiti o napretku u cijepljenju”, objavili su savjetnici u prvim službenim procjenama utjecaja mjera suzbijanja pandemije u prvom tromjesečju.

Ekonomisti su upozorili da bi odluka Njemačke i nekoliko drugih zemalja o obustavi cijepljenja AstraZenecinim cjepivom mogla usporiti napredak u postizanju kolektivnog imuniteta i odgoditi uveliko priželjkivano popuštanje mjera zaključavanja.

Europska agencija za lijekove (EMA) istražuje prijavljene slučajeve povezane s AstraZenecinim cjepivom o stvaranju krvnih ugrušaka, krvarenju i trombocitopeniji, a nalaze istrage trebala bi objaviti u četvrtak, podsjeća Reuters.

Članica Vijeća ekonomskih savjetnika Veronika Grimm izjavila je da je AstraZenecino cjepivo nužno da bi se ubrzao ionako spori tempo cijepljenja u Njemačkoj.

U najgorem scenariju, koji uključuje trajnu zabranu, cjepivo AstraZenece mogla bi u vladinom planu cijepljenja tek djelomično tokom godine zamijeniti cjepiva drugih proizvođača, poput onog Johnson & Johnsona, dodala je Grimm.

Kako bi Njemačka do kraja rujna procijepila 70 posto odraslih, kao što je zacrtala Europska unija, mora za 50 posto povećati broj dnevnih doza cjepiva u centrima za cijepljenje, poručila je vladina savjetnica.

“Nadalje, u procese cijepljenja trebali bi se uključiti liječnici obiteljske medicine i specijalisti”, sugerirala je Grimm.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!