Stotine građana želi u zadrugu i graditi sunčane elektrane, registracija zapela

N1/ZEZ/Inia Herenčić

Europsku energetsku zadrugu ZEZ Sunce, koja je pionirski projekt, zakočila je komplicirana procedura i štrajkovi u pravosuđu. Za ovu su godinu planirali da će u Zagrebu izgraditi svoju prvu solarnu elektranu na krovu snage 200 kilovata, što je ulaganje od oko 200 tisuća eura koje će se financirati iz članskih uloga.

Svojevrsni društveni eksperiment, ulaganje u sunčane elektrane preko prve europske energetske zadruge u Hrvatskoj pod nazivom ZEZ Sunce, privukao je do sada nekoliko stotina zainteresiranih građana, kažu za N1 osnivači, ali proces službene registracije zadruge zapinje, što zbog komplicirane administrativne procedure, što zbog štrajkova u pravosuđu.

Plan im je inače da do 2026. godine zadruga izgradi krovne solarne elektrane ukupne snage minimalno dva megavata, a prvi projekti trebali bi biti na području Zagreba, kako su najavili nakon osnivačke skupštine početkom ove godine.

“Iako smo inicijalno očekivali da će proces registracije potrajati, ono što nismo očekivali je štrajk sudaca pa onda i sudskih službenika koji je dodatno prolongirao službenu registraciju. Interes građana je iznad svih očekivanja”, stoji u odgovoru Mislava Kirca iz Zelene energetske zadruge, „a u trenu kad ćemo imati konkretan projekt za realizaciju, interes će sigurno biti još veći”.

Na pitanje kada očekuju da će krenuti s projektima te s koliko kapitala raspolažu na temelju iskazanog interesa građana, zasad nema konkretnog odgovora. Naime, ne mogu pokrenuti prve ulagačke kampanje sve dok se registracija zadruge službeno ne finalizira.

Za ovu godinu je proklamirani cilj izgradnja solarnih elektrana snage 200 kilovata, što je ulaganje od oko 200 tisuća eura koje će se financirati iz članskih uloga. To ne bi trebalo biti problem prikupiti s obzirom na interes građana koji spominju, ali radi se ipak o pionirskom projektu pa su iznenađenja moguća.

Apel Ministarstvu gospodarstva

Za zadrugu na web stranici navode da će biti „demokratična organizacija osnovana kao otvorena platforma u vlasništvu građana koja omogućava ulaganje u solarne projekte“, a članovi će, jasno, ostvarivati prinos. Koliki, ovisit će o uspješnosti projekta, a cilja se oko pet posto. Proizvedena energija će se prodavati na tržištu ili se pak koristiti na licu mjesta kroz model samopotrošnje gdje krajnji korisnik ima uštede na računima za struju i ZEZ Suncu plaća naknadu ovisno o proizvedenoj energiji.

Trenutno u ZEZ-u rade na razvoju projekata s nekoliko jedinica lokalne samouprave, ali i potiču promjene u zakonskom kako bi energetske zajednice, odnosno zadruge poput ZEZ Sunca, bilo lakše pokrenuti i replicirati diljem Hrvatske, kako navode.

U ponedjeljak su tako objavili i apel Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja da kroz aktualne izmjene Zakona o tržištu električne energije zadrugama omogući osnivanje energetskih zajednica građana. Ministarstvo, naime, to nije prihvatilo i smatra da su zadruge primarno usmjerene na dobit i interese članova. U ZEZ-u kažu da je to u suprotnosti s međunarodnim zadružnim načelima na kojima se temelji hrvatski Zakon o zadrugama, ali i u suprotnosti s europskim pravilima. Tvrde, štoviše, da ni u jednoj državi članici EU-a zadrugama nije onemogućeno osnivanje energetskih zajednica građana, dok su u Sloveniji energetske zajednice “rezervirane” isključivo za zadruge.

Hrvatska nema niti jednu energetsku zajednicu građana

Ideja građanske energije u Hrvatskoj je općenito nije daleko odmakla. Otežava ju zakonska procedura te administrativne i tehničke barijere, ističu u ZEZ-u, pa dvije godine od uvođenja energetskih zajednica u zakon niti jedna  još nije registrirana.

„Primarna svrha energetskih zajednica je pružiti okolišnu, gospodarsku ili društvenu korist za svoje članove ili za lokalna područja na kojima djeluju, a ne financijsku dobit. One imaju potencijal ojačati društvenu koheziju, lokalnim zajednicama donijeti značajno veću vrijednost u odnosu na uobičajenu poslovnu praksu te istovremeno povećavaju upotrebu obnovljivih izvora energije, čime lokalne zajednice na uključiv i pravedan način čine energetski neovisnijima i otpornijima na krize“, kaže za N1 Kirac.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.