Politička nestabilnost u Italiji, gdje se u četvrtak opasno zanjihala vlada Marija Draghija, može imati višestruko negativne posljedice za Hrvatsku i regiju. Italija je treća po veličini ekonomija Europske unije, a Hrvatska, Slovenija i druge zemlje regije imaju vrlo dobre gospodarske veze s njom.
Slovenija i Hrvatska, primjerice, po 12 posto svojeg izvoza plasiraju na talijansko tržište. Kod Srbije je taj udio osam posto, kod Bosne i Hercegovine pet, a Sjeverne Makedonije četiri posto. Dođe li doista do raspada talijanske vlade, pogoršavaju se izgledi za inozemnu potražnju, komentiraju analitičari Bloomberg Adrije.
Nadalje, Italija je jedna od članica eurozone s najvišim udjelom javnog duga u bruto domaćem proizvodu (BDP). “Nestabilnost vlade znači izostanak fiskalnih odrednica, a jačanje nestabilnosti Italije dovest će do porasta prinosa na talijanski dug i rizičnije izdavatelje u Europi uključujući Hrvatsku, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Sjevernu Makedoniju. Ovo je dodatni poticaj Europskoj središnjoj banci da formalizira svoj plan protiv fragmentacije”, objašnjava analitički tim Bloomberga.
Za Hrvatsku je situacija u Italiji dodatno značajna zbog velikog broja turista koji iz te zemlje dolaze na odmor. U boljim godinama, poput 2016. ili 2019. talijanski turisti su u Hrvatskoj ostavljali i po milijardu eura.
Italija se nalazi i među pet najvećih inozemnih ulagača u Hrvatsku. U posljednjih tridesetak godina iz Italije je investirano 3,8 milijardi eura. Samo u prvom tromjesečju ove godine investicije su premašile sto milijuna eura, pokazuju preliminarni podaci središnje banke.
Draghi dao ostavku, ali ju predsjednik ne prihvaća
Italiji će možda biti potrebni prijevremeni izbori kako bi izišla iz slijepe ulice, rekli su u petak vladini dužnosnici, nakon što je premijer Mario Draghi podnio ostavku zbog pobune koalicijskog partnera.
Predsjednik Sergio Mattarella odbio je Draghijevu ostavku u četvrtak te od njega zatražio da se sljedeći tjedan obrati parlamentu kako bi dobio jasniju sliku političke situacije.
Ako se u vladine redove brzo ne vrati jedinstvo, jedina alternativa bila bi sazivanje izbora najeseni, rekao je ministar vanjskih poslova Luigi Di Maio, upozorivši da bi Rusija pozdravila prijevremene izbore, no da bi to naštetilo talijanskoj ekonomiji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!