Žonja: Kad ste poslodavac, ovoj skupini radnika morate najviše povećati plaću

Ekonomija 12. sij 202417:58 0 komentara

Pitanje plaća uvijek je aktualno, ali ovih dana ta tema dodatno dobiva na važnosti i zbog pregovora Vlade i državnih i javnih službi i zbog prijetnji štrajkom liječnika i sudaca, ali i zbog tvrdnji da je rast inflacije pojeo rast plaća, što se premijer silno trudi demantirati. Činjenica je da je zbog promjena na tržištu rada i potrebama za radnicima privatni sektor povećavao plaće unatoč krizi i da je razlika u plaćama u odnosu na javni sektor sve veća. Javni i državni sektor suočavaju se i s problemom svježe radne snage i odljevom kadrova. Portal MojPosao proveo je zanimljivo istraživnje, a o rezultatima je s Ankom Bilić Keserović u Newsroomu N1 televizije razgovarao direktor ovog portala, Igor Žonja.

Žonja objašnjava ako su plaće rasle. “Ako gledate ukupnu inflaciju, onaj je nešto manja od rasta plaća, ali ako gledate namirnice, npr., onda je inflacija jača od rasta plaća. Najugroženiji su oni koji imaju niske plaće. Reakcija je bila dobra, njima su plaće rasle najviše”, govori.

Prema njegovim riječima, rast plaća u 2023. bio je 14 posto. “Veliki je odljev radne snage. Uvozom ne možemo riješiti sve pozicije. Realni sektor se ponaša potpuno tržišno. Najveće su plaće u kompanijama s pretežno stranim vlasništvom”, govori.

Prema istraživanju koje je portal MojPosao proveo, najveći broj ljudi prima plaću u iznosu od 750 do 1500 eura. Od Nove godine porasla je i minimalna plaća. “U našem istraživanju su sva neto primanja koja radnik dobije. I onda se djelovalo i s porezno efikasnim isplatama, njima lakše djelujete da radnik dobije veći neto i to ima veliki utjecaj. Kad ste poslodavac, vi morate najviše povećati plaću onome tko je najugroženiji”, objašnjava Žonja.

Prema ovom istraživanju najveće plaće imaju cloud inženjeri, piloti i IT arhitekti, a najslabije krojači, šivači i spremačice. Žonja kaže kako će ova tri zanimanja i dalje ostati na dnu ljestvice. Krojačima i šivačima će teško rasti plaća jer za ta zanimanja je teško povećati plaću. Spremačice će, smatra Žonja, dobiti veće plaće jer one nisu u istoj poziciji.

Plaće su najviše rasle u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu. Žonja smatra da će zbog izbora porasti plaće zaposlenima u državnim i javnim tvrtkama, a to, upozorava, nije dobro. “Trebali bi svi biti u istoj poziciji”, poručuje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!