Srušena presuda protiv odvjetnice koja je upozorila na problematičnu sutkinju: “To je dužnost odvjetnika, a ne sramoćenje”

Crna kronika 16. lis 202322:09 3 komentara
Sanjin Strukić/Pixsell

Doznali smo detalje važne odluke Ustavnog suda RH koji je usvojio tužbu hvarske odvjetnice protiv presuda za sramoćenje lokalne sutkinje.

Ustavni sud RH srušio je presudu kojom je hvarska odvjetnica Jelena Dulčić bila kažnjena zbog teškog sramoćenja sutkinje Općinskog suda u Starom Gradu Jadranke Jeličić. Riječ je o poznatom slučaju kažnjavanja odvjetnice koja je napisala predstavku protiv sutkinje smatrajući da ne radi dobro svoj posao.

Nakon toga sutkinja ju je tužila za sramoćenje, a odvjetnica je na kraju dobila novčanu kaznu od 9.255 kuna. U pravomoćnoj presudi zamjeralo joj se da je povrijedila ugled suda, prekršila odvjetničku etiku, kompromitirala sutkinju… Ustavni sud sada kaže da je odvjetnica imala pravo sve to napraviti, odnosno da je bila dužna ukazati na mogući problematičan odnos hvarske sutkinje prema njoj i njezinim strankama. U pitanju je sloboda izražavanja koja je zajamčena Ustavom RH, te nužna u demokratskom društvu, ističe Ustavni sud.

Narušeni odnosi

Naime, odnosi između odvjetnice i sutkinje bili su doista poremećeni. Jedan od odvjetničinih klijenata optuživao je sutkinju za nezakonitu ovjeru potpisa.

Odvjetnica je zbog toga, među ostalim, tražila izuzeće ove sutkinje. No, stalno je odbijana i njezini slučajevi uporno su dolazili u istu sudnicu.

“Doznala sam da je sutkinja mojim strankama govorila da joj se diže kosa na glavi kada vidi moju punomoć. Sugerirala im je da mi otkažu zastupanje uvjeravajući ih da sam nesposobna. Nudila im je usluge drugih odvjetnika. Govorila im je da joj ne pada na pamet raditi na mojim predmetima kako ne bih mogla naplatiti svoje usluge klijentima. Osim toga odala je informacije iz nekih mojih slučajeva svom sinu marku Jeličiću, koji ih je koristio u izborne svrhe”, navela je, uz ostalo, odvjetnica u predstavci koju je poslala i Vrhovnom sudu i Ministarstvu pravosuđa. Poslala ju je i predsjedniku Županijskog suda u Splitu, te Sudačkom vijeću tog suda.

To što je pisala na više adresa u konačnici joj je bila otegotna okolnosti u širenju navodnih neistina o sutkinju Jeličić.

“lako je predstavka naslovljena kao pritužba na rad sutkinje Općinskog suda u Starom Gradu, u biti se ne radi o tome već o kompromitirajućem sadržaju potaknutom osobnim interesom koji bi mogao škoditi časti i ugledu sutkinje”, navedeno je u pravomoćnoj presudi.

Ustavni sud sada je ukinuo i prvostupanjsku i drugostupanjsku presudu protiv odvjetnice koja, izvjesno je, više neće moći ni biti osuđena za teško sramoćenje budući da je ono obrisano iz Kaznenog zakona.

Analiziravši cijeli slučaj Ustavni sud, pred kojim je odvjetnicu zastupala  Višnja Drenški Lasan, utvrdio je da je u međuvremenu, od 2018. Općinski sud u Starom Gradu ipak počeo slučajeve Jelene Dulčić dodjeljivati drugim sucima. Naime, postalo je jasno da su odnosi sutkinje Jeličić i odvjetnice ozbiljno poremećeni.

Međutim, do toga je došlo tek nakon što je 2018. odvjetnica pravomoćno osuđena za sramoćenje sutkinje. Od 2013., kada je napisala spornu predstavku, još je godinama morala dolaziti u sudnicu Jadranke Jeličić.

Zanimljivo je da Hrvatska odvjetnička komora nije kaznila odvjetnicu Dulčić. U disciplinskom postupku što ga je protiv nje pokrenula sutkinja Jeličić zaključeno je sramoćenje nije kazneno djelo koje bi dovelo u pitanje njezin daljnji rad u odvjetništvu.

Sada je i Ustavni sud RH zaključio kako se ovdje nije radilo o sramoćenju.

“Sudovi su zanemarili da je odvjetnica Dulčić na temelju zakona bila ovlaštena uputiti predstavku na rad sutkinje Jeličić, a sva tijela kojima je predstavku poslala bila su nadležna za njezino ispitivanje. Neutemeljeno su odvjetnicu teretili da je predstavku učinila dostupnom većem broju osoba. Prilikom ocjene namjere slanja predstavke ispustili su iz vida narušeni odnos dviju strana, kao i činjenicu da su zahtjevi za izuzeće sutkinje Jeličić neopravdano odbijeni. Predstavka je zato bila sredstvo zaštite odvjetničinih prava kao i prava njezinih stranaka”, navedeno je u obrazloženju odluke Ustavnog suda.

Poruka Ustavnog suda

Taj je sud uočio i da odvjetnica nije u predstavci dovodila u pitanje stručnost i kompetencije sutkinje Jeličić niti je koristila uvredljive izraze. Podsjetili su ustavni suci i na poziciju što ju odvjetnici imaju u provođenju pravde kao posrednici između javnosti i sudova.

“Braneći klijente na sudu odvjetnici se mogu naći u delikatnoj situaciji kada moraju odlučiti trebaju li prigovoriti ili se žaliti na ponašanje, suda imajući na umu najbolje interese svojih klijenata.

Kaznena osuda odvjetnice Dulčić u ovom predmetu gdje se stječe dojam da je odvjetnik kažnjen samo zbog čina podnošenja predstavke zasigurno imala ‘obeshrabrujući učinak’ ne samo na nju već i na profesiju odvjetnika u cjelini. Kada bi presude protiv nje ostale na snazi odvjetnici bi se mogli osjećati sputano u podnošenju predstavki i kada je to jedini način da zaštite prava svojih klijenata”, poručio je Ustavni sud ukidajući presude protiv odvjetnice.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare