Copernicus objavio izvješće: Ovogodišnji požari značajan izvor zagađenja zraka

Klimatske promjene 13. pro 202213:27 0 komentara
Thibaud MORITZ / AFP/ ilustracija

Služba za nadzor atmosfere Copernicus pratila je emisije požara na otvorenim prostorima diljem svijeta tijekom 2022., prateći značajna povećanja u nekim regijama, dok ukupne emisije požara nastavljaju opadati na globalnoj razini. Emisije požara na otvorenim prostorima značajan su izvor atmosferskih onečišćivača koji mogu pogoršati kvalitetu zraka i predstavljati rizik za ljudsko zdravlje.

Služba za nadzor atmosfere Copernicus (CAMS) procjenjuje da je tijekom 2022. (do 10. prosinca) globalno proizvedeno oko 1455 megatona emisija ugljika kao posljedica požara na otvorenim prostorima i požara vegetacije. Ovo je dio kontinuiranog pada ukupnih globalnih emisija povezanih sa smanjenjem požara u savani u tropima. Međutim, znanstvenici CAMS-a također su pratili nekoliko regija diljem svijeta, posebno dijelove Europe i Južne Amerike, koji su zabilježili znatno visoke emisije tijekom najvećih sezona požara na otvorenim prostorima.

PROČITAJTE JOŠ

„Naše praćenje požara na otvorenim prostorima i požara vegetacije općenito pokazuje da se, na globalnoj razini, emisije nastavljaju smanjivati u odnosu na promjene u korištenju zemljišta i smanjenje požara u savani u tropima. Međutim, također nastavljamo identificirati i pratiti značajno povećane emisije požara u različitim dijelovima svijeta, gdje topliji i sušniji uvjeti dovode do povećane zapaljivosti vegetacije”, rekao je viši znanstvenik CAMS-a, Mark Parrington.

Ukupne emisije požara na otvorenim prostorima iz Europske unije i Ujedinjenog Kraljevstva između 1. lipnja i 31. kolovoza 2022. procijenjene su kao najveće za te mjesece od ljeta 2007. Povećanje duljine i intenziteta toplinskih valova tijekom ljeta, u kombinaciji s opći sušni uvjeti na kontinentu tijekom 2022. neki su od faktora koji tome pridonose.

Povećane emisije požara na otvorenim prostorima u Europi posebno su zabrinjavale neke regije Francuske, Španjolske i Portugala, gdje su ukupne emisije za isto razdoblje bile najveće u posljednjih 20 godina i dovele do degradacije lokalne kvalitete zraka. Više informacija o požarima na otvorenim prostorima u Europi možete pronaći u ovom članku.

Druge regije koje su ove godine imale značajno povećane emisije uzrokovane požarima raslinja bile su Sjeverna i Južna Amerika. Između siječnja i ožujka, neke regije u Paragvaju i Argentini doživjele su rekordno visoke emisije požara za to doba godine. U lipnju i srpnju veliki i uporni požari otvorenih prostora dogodili su se na Aljasci i sjeverozapadnom teritoriju i Yukonu u Kanadi, što je rezultiralo prijenosom dima u Arktički krug.

PROČITAJTE JOŠ

U međuvremenu, država Amazonas u Brazilu doživjela je najveću ukupnu emisiju požara u razdoblju od srpnja do kolovoza u posljednjih 20 godina. Više informacija o požarima otvorenih prostora u Amazoniji možete pronaći ovdje.

CAMS, koji provodi Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje Europske unije, prati požare na otvorenim prostorima i njihove emisije tijekom cijele godine i daje podatke o ovoj temi putem svog Globalnog sustava asimilacije požara (GFAS). Ovaj se sustav temelji na satelitskim promatranjima aktivnih požara i Fire Radiative Power (FRP), mjeri intenziteta požara, za procjenu emisija ugljika i širokog raspona zagađivača zraka koji čine dim, te pruža skup podataka za 20 godina.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!