U Sloveniji i dalje nema koronavirusa, vlada odbija kritike o nespremnosti

Regija 02. ožu 202017:06 > 17:08
(ilustracija)

Slovenski premijer na odlasku Marjan Šarec u ponedjeljak je odbacio kritike oporbenih zastupnika da je Slovenija, u kojoj još nije zabilježen nijedan slučaj zaraze koronavirusom, nespremna za eventualnu epidemiju.

Kako je na svojim internetskim stranicama objavila slovenska vlada, do ponedjeljka u 12 sati u Sloveniji je ukupno obavljeno 218 testiranja na koronavirus, a rezultati svih testova bili su negativni.

Tako Slovenija i dalje ostaje zemlja na koju se koronavirus nije proširio iako je prisutan u susjednim zemljama, pa i u talijanskoj pokrajini Furlaniji-Julijskoj krajini koja neposredno graniči sa Slovenijom, gdje su u nedjelju zabilježeni prvi slučajevi koronavirusa, u Trstu, Goriziji i Udinama.

Pročitajte još

U jednom od svojih zadnjih nastupa u ulozi predsjednika vlade, Šarec je odbacio kritike oporbe da njegova vlada nije odlučno reagirala na rizik unosa koronavirusa, pri čemu su pojedini posumnjali u metodologiju odabira onih koji se uzimaju na testiranje.

Pojedini oporbeni zastupnici prigovorili su vladi na aktualnom satu da su zdravstvene vlasti odbile testirati neke osobe koje su dolazile iz regija i država u kojima se koronavirus već proširio, pa tako nije testirana obitelj koja je s djecom boravila u Italiji, niti sportaši koji su se vratili iz Južne Koreje.

Šarec je kazao da se Koordinacijska skupina za zarazne bolesti redovno sastaje u vezi s rizikom koronavirusa i koordinira rad s bolnicama i primarnim zdravstvom.

#related-news_0

“Javnost pravodobno obavještavamo o tome je li li kod nas zaraza koronavirusom prisutna i s time ćemo nastaviti, sve dok ova vlada još djeluje”, kazao je Šarec.

Slovensko ministarstvo zdravstva u ponedjeljak je u priopćenju ponovo objavilo protokol po kojemu je određeno da se testiranje na koronavirus provodi samo kod osoba kod kojih se pokazuju simptomi bolesti, kašalj, kihanje, povećana temperatura i teško disanje i to kod onih koji su u zadnje vrijeme boravili u regijama u kojima se epidemija proširila, te da će se s time nastaviti i dalje.

U parlamentu se u ponedjeljak čulo više kritika na račun spremnosti sustava u slučaju da se u Sloveniji zaraza proširi i da bude više oboljelih, odnosno da se pojavi epidemija, te čak i prijedloga da se za karantenu oboljelih rezervira jedna bolnica unaprijed, ne čekajući vjerojatno izbijanje prvog potvrđenog slučaja.

Za hospitalizaciju oboljelih koronavirusom inače su već određene tri lokacije, u ljubljanskom i mariborskom UKC-u i u bolnici za plućne bolesti Golnik, dok se brisovi mogu uzimati i u dvadesetak regionalnih bolnica.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.