Oskarovac Zaritsky: Priča o Bošku i Admiri je simbol rata

Regija 18. svi 201517:54 > 20:38
N1

Autor dokumentarnog filma "Romeo i Julija u Sarajevu" John Zaritsky, izjavio je u ekskluzivnom razgovoru za N1 kako mu je film o tragičnoj ljubavi Boška i Admire, koji su poginuli na današnji dan prije 22 godine u pokušaju da napuste opkoljeno Sarajevo, zauvijek promijenio život.

Ovaj kanadski režiser osvojio je više od 40 svjetskih nagrada za dokumentarne filmove, a 1982. je nagrađen Oscarom za film “Just another missing kid“. Za film o sarajevskim Romeu i Juliji dobio je DuPont Columbia nagradu, a film je bio nominiran i za Emmy.

Priča o Bošku i Admiri i fotografija na kojoj njih dvoje leže zagrljeni, mrtvi na liniji razdvajanja, simboli su rata i opsade.

U specijalnom izdanju emisije Pressing, Zaritsky je govorio o radu na filmu o Bošku i Admiri, kao i o tome kakvo iskustvo za njega predstavlja rat u Sarajevu.

“Osvojili ste više od 40 nagrada za svoje dokumentarne filmove, ali u nekoliko navrata rekli ste da je film Romeo i Julija u Sarajevu vrlo poseban u vašoj karijeri. Što za vas predstavlja ovaj film danas, kada obilježavamo 22.godišnjicu tragične pogibije Boška i Admire?”, pitao je voditelj Pressinga autora filma.

To je, zaista, bilo iskustvo koje je promijenilo moj život. Nikad ranije nisam bio u ratnoj zoni. Bio sam u opasnim situacijama, ali dok nisam došao u Sarajevo i iskusio rat, tek tada sam mogao vidjeti što znači horor, krvoproliće, nasilje, kao što je bilo u Sarajevu. To mi je promijenilo život zauvijek. Ta sjećanja su mi promijenila život i ostala uz mene do današnjeg dana“, odgovorio je režiser.

Režiser filma “Romeo i Julija u Sarajevu” kazao je kako se divi snazi, ustrajnosti i gostoljubivosti stanovnika glavnog grada BiH. Posebnu zahvalnost izražava ratnom dopisniku Reutersa iz Sarajeva Kurtu Schorku, čija je priča o Bošku i Admiri objavljena u svim velikim svjetskim medijima, a ujedno je bila i povod za film. Kurt Schork je poginuo sedam godina kasnije na zadatku u Sierra Leoneu, a dio njegovog pepela sahranjen je na sarajevskom groblju Lav, odmah pored zajedničke grobnice sarajevskih Romea i Julije. Jedna ulica u Sarajevu danas nosi ime čuvenog Reutersovog reportera.

U nastavku pogledajte cijeli intervju za Oskarovcem Johnom Zaritskyjem.