Hrvatska izgubila od Italije u susretu 4. kola EuroBasketa

Košarka 07. ruj 202207:10 0 komentara
REUTERS/Alessandro Garofalo

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija izgubila je u susretu 4. kola skupine C EuroBasketa u Milanu od domaćina Italije sa 76-81 (17-22, 17-20, 25-13, 17-26).

Bojan Bogdanović bio je najefikasniji u sastavu Hrvatske sa 27 koševa, dok su Simone Fontecchio i Nicolo Melli ubacili po 19 za Italiju.

Već standardno, Hrvatska je pala u zaostatak u samom otvaranju, nakon četiri minute bilo je 10-2 za Italiju. Ovoga puta nije pomogla niti dobra energija i nekoliko napadačkih skokova u otvaranju jer su uslijedili promašaji “zicera”. Srećom, i Talijani su puno griješili u prvih 10 minuta pa nisu ostvarili veću prednost.

U drugoj četvtini Bogdanović je pogodio dvije trice, pridružio se i Hezonja s jednom pa je Hrvatska povela sa 29-28. Nervozni talijanski izbornik Pozzecco tada jedobio i tehničku pogrešku pa je prednost Hrvatske narasla na 31-28 4:47 minuta prije odlaska na odmor. No, tada je uslijedila nevjerojatna napadačka “suša”, Hrvatska nije psotigla niti jedan poen punih 4:40 minuta pa je Italija serijom 12-0 povela sa 40-31.

Odličnom trećom četvtinom kojom je dominirao raspoloženi Bogdanović Hrvatska je stigla do šest koševa prednosti (57-51, 59-53) i kod tog rezultata je Mavra bio sam na šutu za tricu. nažalost, promašio je, a na samom isteku te dionice Mannion je pogodio za 59-55.

Nakon dvije minute igre u četvrtoj četvrtini Italija je dobila i sudački “poguranac”, kod vodstva Hrvatske 61-55 Ricci je pormašio slobodno bacanje, Zubac je zagradio skok, a Melli se uhvatio za lice sugerirajući kako je udaren. Iako se na snimci udarac ne vidi, suci su dosudili Zubcu namjernu osobnu pogrešku, a ta je odluka bila okidač za talijansku seriju 14-3 kojom je domaći sastav preuzeo kontrolu rezultata.

Hrvatska je slobodnim bacanjima Bogdanovića smanjila na 72-71 3:50 minuta prije kraja, no potom su Melli i Datome poentirali nakon što su skokovima u napadu popravljali promašaje suigrača zA 76-71. S druge strane, Matković je 1:36 minuta prije kraja promašio zakucavanje nakon skoka u napadu da bi Melli nakon još jednog skoka u napadu pogodio za 78-71 1:13 minuta prije kraja i rješenje susreta.

Nakon četiri kola i Italija i Hrvatska imaju po dvije pobjede i dva poraza.

Hrvatska će u posljednjem, 5. kolu u četvrtak od 14.15 sati igrati protiv Ukrajine, koja je na omjeru 3-1, a pobjedom u tom susretu još uvijek može i do drugog mjesta u skupini. Pobijedi li Hrvatska s devet ili više poena razlike završit će kao druga u skupini. Hrvatska bi mogla završiti kao druga i u slučaju pobjede s manje koševa razlike, ali tada bi trebala pomoć slabašne Velike Britanije koja bi trebala svladati Italiju. U slučaju poraza, Hrvatska će natjecanje u skupini okončati na četvrtom mjestu.

Prvo mjesto osigurala je Grčka sa 4-0, dok su Estonija sa 1-3 i Velika Britanija sa 0-4 ostale bez izgleda za plasman u osminu finala.

Milano. Dvorana: Forum di Assago.

ITALIJA: Baldasso, Biligha, Datome 6, Fontecchio 19, Mannion 4, Melli 19, Pajola 8, Polonara 6, Ricci 8, Spissu 3, Tessitori, Tonut 8

Šut: 31/72 (43%). Šut za 3: 12/33 (36%). Sl. bacanja: 7/11 (64%). Skokovi: 34 (23+11). Asistencije: 19. Uk. lopte: 10. Iz. lopte: 9. Blokade: 2. Os. pogreške: 17.

HRVATSKA: Perković, Smith 9, Prkačin, Simon 2, Hezonja 8, Šarić 10, Gnjidić, Matković 4, I. Ramljak, Mavra 3, Zubac 13, Bogdanović 27