SP Rusija: Egipat bez Salaha "pao" u 89. minuti

Nogomet 15. lip 201817:23 > 17:27
REUTERS/Darren Staples

Nogometaši Urugvaja pobijedili su Egipat sa 1-0 (0-0) u utakmici 1. kola skupine A Svjetskog prvenstva u Rusiji, koja je odigrana u petak u Jekaterinburgu.

Strijelac pobjedničkog pogotka bio je branič Atletico Madrida Jose Maria Gimenez, koji je u 89. minuti glavom zatresao mrežu odličnog egipatskog vratara El Shenawyja, nakon ubačaja Carlosa Sancheza.

Urugvaju ipak pobjedu nisu donijeli iznimni napadači Edinson Cavani i Luis Suarez, a potonji je mogao biti i tragičar utakmice jer je promašio tri ogromne prilike. Egipćani su bez svoga najboljega igrača Mohameda Salaha, uz veliku dozu sreće, držali “nulu” sve do minutu prije kraja. S obzirom na tijek utakmice i veliki broj propuštenih prilika, Urugvajci su potpuno zaslužili pobjedu u Jekaterinburgu. Unatoč najavama, za Egipćane nije nastupio najbolji igrač u Europi napadač Liverpoola Mohamed Salah. Utakmicu je odgledao s klupe, još uvijek nezaliječen od ozljede ramena zarađene na finalu Lige prvaka.

Na klupi je ostao i legendarni 45-godišnji golman Essam El-Hadary, koji će tako morati pričekati na počast postati najstariji igrač koji je ikad nastupio na mundijalima. Izbornik Cuper se odlučio za 16 godina mlađeg Mohameda El-Shenawyja, koji je sjajno čuvao svoja vrata sve do 89. minute i gola Gimeneza.

Prvi je zaprijetio Urugvaj preko Cavanija, čiji udarac u 8. minuti brani vratar El Shenawy, a u 24. minuti druga urugvajska zvijezda Suarez ne uspijeva s tri metra pogoditi vrata. To je bilo sve vrijedno spomena u prvom poluvremenu u kojem je Urugvaj jalovo napadao, a Egipćani su pokazali da su, i bez Salaha, ozbiljna reprezentacija, i taktički i fizički.

Drugo poluvrijeme započelo je velikom šansom Suareza, koga je lijepo uposlio Cavani, a napadač Barcelone s tri metra pogađa egipatskog vratara. Urugvajci su nastavili s napadima, dok Egipćani dobrih 20-tak minuta nisu došli ni do kaznenog prostora Južnoamerikanaca. U 72. minuti najveća prilika za Egipat – opasan šut uputio je Fathy, a Muslera je konačno dobio priliku da se zagrije. U sljedećem napadu ponovno Cavani prigrava Suareza koji se u presudnom trenutku spetljao pred vratima. U 81. minuti Elneny je neprecizan s desetak metara, a u 83. minuti egipatski vratar čudesno brani precizan i jak šut Cavanija s ruba kaznenog prostora. U 88. minuti Cavani iz slobodnog udarca pogađa desnu vratnicu. Napokon, u 89. minuti Urugvaj je došao do pobjede – s desne strane je ubacio je Sanchez, a najviše je skočio stoper Atletico Madrida Gimenez i glavom zakucao loptu u mrežu pored nemoćnog vratara za pobjedu koja Urugvaju vjerojatno donosi i prolaz skupine.

Nakon kompletiranog prvog kola u skupini A vodeća je Rusija koja je sa 5-0 na otvaranju svladala Saudijsku Arabiju. Urugvaj je drugi, također s tri boda, a treći Egipat i četvrta Saudijska Arabija su bez bodova. U 2. kolu igraju Rusija – Egipat i Saudijska Arabija – Urugvaj.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.