Fidžiju prva medalja u povijesti i to zlatna

Ostali sportovi 12. kol 201601:04 > 01:08
David Rogers/Getty Images

Muška reprezentacija Fidžija osvojila je naslov olimpijskog pobjednika u ragbiju 7 u Rio de Janeiru deklasiravši u finalu Veliku Britaniju sa 43-7 (29-0) osiguravši tako svojoj zemlji prvu olimpijsku medalju u povijesti.

Igrači Fidžija do zlata su stigli sa šest pobjeda u posljednja tri dana, redom su bili bolji od Brazila, Argentine, SAD-a, Novog Zelanda, Japana i Velike Britanije.

Ovo je bilo prvo pojavljivanje ragbija 7 na olimpijskim igrama, te povratak ragbija na najveći svjetski sportski događaj nakon 92 godine i Pariza 1924. kada se na OI igrao klasični ragbi sa po 15 igrača svake momčadi na terenu.

Fidži je državica u Tihom oceanu veličine 18,274 kvadratnih kilometara, a na njegovih oko 330 otoka ukupno živi manje od milijun stanovnika. Ovo su 14. ljetne OI na kojima su nastupili.

Brončane medalje osvojili su igrači Južnoafričke Republike koji su sa 54-14 svladali Japan.

Prije tri dana završilo je i natjecanje ragbijašica u kojemu su zlato osvojile Australke, srebro Novozelanđanke, a broncu Kanađanke.