Što Europi donosi pobjeda Trumpa, a što Clinton?

Svijet 01. stu 201614:07 > 14:15
AFP/TIMOTHY A. CLARY

Predsjednički izbori u SAD-u su sljedeći tjedan i cijeli svijet s pažnjom promatra tko će pobijediti u tom 'fotofinišu' između Donalda Trumpa i Hilllary Clinton.

Christopher Dembik, direktor makro analize Saxo banke smatra da bi za stanovnike Europe Trumpova pobjeda doprinijela značajnom zahlađenju u prekooceanskim odnosima i zasigurno bi utjecala na manje angažiranje SAD-a u inozemnim poslovima. S ove točke gledišta, smatra on, Trump bi trebalo biti shvaćen kao izolacionist prije nego konzervativac.

Prema njegovim riječima, za Europljane, a naročito za zemlje Središnje i Istočne Europe koje se oslanjaju na SAD u zaštiti od Rusije, to bi značilo potpunu promjenu saveza u najgorem mogućem trenutku, zbog rasta geopolitičkog rizika na granicama Europe.

Dembik ukazuje na to da su Trumpova uvjerenja u odnosu na sporazume o slobodnoj trgovini odavno iznesena i uključuju ponovne pregovore oko Sjeverno-Američkog sporazuma o slobodnoj trgovini, izlazak iz Transpacifičkog partnerstva i Svjetske trgovinske organizacije.

Američki predsjednik možda ima ograničenu moć oko unutarnjih pitanja, ali je prilično svemoguć kada se radi o vanjskim poslovima. S podrškom Republikanske stranke i pojedinih demokrata, Trumpovo predsjedavanje bi neminovno dovelo do talasa protekcionizma na globalnoj razini, što je glavna briga za Europljane”, navodi on u analizi.

Istovremeno ukazuje na to da bi Trump povećao carinu na proizvode koji se uvoze iz Kine, što bi izazvalo sličnu mjeru iz Pekinga protiv američkih proizvoda i imalo značajne globalne posljedice.

“Očigledne povijesne i ekonomske zablude Donalda Trumpa bi mogle izazvati novi trgovinski rat između velikih sila, naročito između Sjedinjenih Država i Kine. Europa bi sigurno bila jedna od glavnih gubitnika zato što se jedina čvrsto pridržava pravila slobodne trgovine”.

Clinton: Bedem protiv populizma ili…

S druge strane, za većinu europskih vlada, Hillary Clinton se ponaša kao bedem protiv populizma i kao kandidat kontinuiteta. Dembik, pak, ukazuje na to da to još nije sigurno.

“Kada je Barack Obama izabran 2008. godine, stanovnici Europe su imali visoka očekivanja u pogledu toga da će on ojačati prekooceanske veze. Njihove nade su bile brzo srušene. Obamina oklijevanja oko konflikta u Siriji izazvala su neprijatnosti za europsku diplomaciju, posebno francusku. Najvažniji problem Europljanima je taj što su njihovi odnosi s SAD-om okarakterizirani kao veoma naivni”.

Prema njegovim riječima, Europljani griješe kada misle da će Clinton biti prilagodljivija za europske probleme od Trumpa i spremnija učiniti ustupke.

Iako je poznato da Clinton snažno podržava slobodnu trgovinu Europljani moraju uzeti u obzir da će ona morati pomiriti kompliciranu domaću političku situaciju”, ukazuje direktor Saxo banke, dodajući da Clinton neće imati suviše prostora za manevar u ovoj ovlasti.

“Njezine aktivnosti će biti limitirane opozicijom Republikanaca u Predstavničkom domu SAD-a i s onima koji su omogućili njezinu pobjedu, posebno sindikatima i pristalicama Sandersa.”

Ustvari, bez obzira na to tko dobije na predsjedničkim izborima u Americi, Transatlantsko-trgovinsko i investicijsko partnerstvo je već klinički mrtvo. Suprotno onome što u Europi misle, nema dobrih kandidata.

Imaju izbor između ekonomije „prelijevanja“ (ekonomska teorija po kojoj bi najsiromašniji postupno imali koristi od povećanja bogatstva najbogatijih) koja bi pokrenula ekonomski rat ili paraliziranog predsjedavanja.

Saxo banka je specijalizirana za investicije i trgovanje na internetu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.