Frontex, agenciju za nadzor vanjskih granica EU-a, nekoliko je medija optužilo da je tolerirao grubo postupanje lokalnih državnih službenika s migrantima i da je sam kršio ljudska prava kod njihova protjerivanja.
U zajedničkoj istrazi koju su vodili istraživački portal Correctiv, britanski dnevnik Guardian i njemačka mreža ARD, koja će u utorak objaviti svoju reportažu, predbacuje se Frontexu da graničarima “u Bugarskoj, Mađarskoj i Grčkoj” dopušta da tražitelje azila vraćaju uz pomoć pasa i paprenog spreja, grubo ih odgurujući.
Ta tri glasila kažu da se oslanjaju na “stotine Frontexovih internih dokumenata” iz kojih je vidljivo takvo grubo postupanje za koje europska agencija redovito “odbija podići optužnice”, tvrdi ARD koji je na svojoj mrežnoj stranici objavio neke dijelove reportaže.
Frontex može povući svoje osoblje iz tih zemalja a budući da to ne čini, suodgovoran je za takvo postupanje, upozorio je čelnik Konzultativnog foruma agencije Stephan Kessler, kaže se u ARD-ovoj emisiji.
Frontxe je u ponedjeljak odbacio navode da je postupao protuzakonito i kršio ljudska prava imigranata na vanjskim granicama EU-a ili prilikom deportacija.
“Frontex kategorički niječe bilo kakvu upletenost svojih pripadnika u kršenja temeljnih prava”, odgovorio je Fronetx agenciji dpa u e-mailu.
“Frontex osuđuje svaku vrstu nehumanog postupanja, vraćanja bez pravnog postupka i svaki drugi oblik nasilja, što je nezakonito po Europskoj povelji temeljnih prava”, poručila je ta agencija.
Agencija kojoj je sjedište u Varšavi, rekla je na upit AFP-a da zasad nijedna tužba nije podignuta protiv nekog njezina agenta. Dodaje da će “proučiti pitanje” i donijeti “potrebne mjere” u vezi s tim navodima.
“Ipak treba istaknuti da agencija, iako može razriješiti agenta poslanog na teren u okviru Frontexovih operacija, nije nadležna za ponašanje policije na lokalnoj granici ni za vođenje istrage na teritoriju EU-a”, dodaje Frontex u priopćenju.
Frontex ima oko tisuću zaposlenika i 1.500 pričuvnika koje može razmjestiti u slučaju krize. Oni primjerice mogu pomagati mjesnim dužnosnicima kod prijave i identifikacije migranata.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mrežaTwitter| Facebook | Instagram.