Njemački pokrajinski izbori ključni test za ekstremno desni AfD

Svijet 27. lis 201909:47 > 10:01
Ilustracija

Nedjeljni izbori u maloj istočnonjemačkoj pokrajini Tirinškoj velik su test potpore nacionalističkoj Alternativi za Njemačku (AfD), nakon ekstremno desnoga terorističkog napada ovaj mjesec na sinagogu koji je šokirao zemlju.

Potpora AfD-u u Tirinškoj trenutno je između 20 i 24 posto, prema izbornim anketama, što bi moglo rezultirati time da antiimigracijska stranka bude druga po veličini snaga na regionalnim izborima.

Premda je potpora AfD-u skočila s 10,6 posto na zadnjim državnim izborima 2014., kako izgleda trenutna potpora je pala prema situaciji u kolovozu i rujnu.

Njemački politički čelnici priključili su se židovskim skupinama koji AfD smatraju odgovornim za antisemitski napad 9. listopada u susjednoj pokrajini Saskoj-Anhaltu. Dvadesetsedmogodišnji Nijemac, naoružan eksplozivima i vatrenim oružjem, pokušao je ući u sinagogu u gradu Halleu.

VEZANE VIJESTI

U napadu je ubijeno dvoje ljudi, pješak i čovjek u kebab restoranu, a počinitelj je kasnije priznao da je imao ekstremno desne i antisemitske namjere.

Vladin povjerenik za antisemitizam optužio je AfD za prihvaćanje “mnogih antisemitskih stavova”, a drugi su ga usporedili s neonacistima. Sam AfD osudio je pucnjavu kao “monstruozan čin”.

Čelnik AfD-a u Tirinškoj Bjoern Hoecke djelomice je kontroverzna figura, koja ponekad upotrebljava izraze što podsjećaju na Hitlerov Treći Reich.

U Tirinškoj je situacija zanimljiva zbog toga što u ovoj saveznoj zemlji AfD predstavlja najradikalniju struju unutar stranke, tzv. “Krilo”, na čelo s glavnim kandidatom Bjoernom Hoeckeom. I dok se u ostatku Njemačke AfD pokušava prikazati kao konzervativno-nacionalna stranka pogodna za građanske koalicije, u Tirinškoj vodstvo AfD ne skriva svoje ekstremno desne pozicije.

#related-news_0

Ankete pokazuju da će popularni premijer Bodo Ramelow vjerojatno postići dovoljnu potporu da se vrati na položaj nakon što je 2014. postao prvi čelnik oštro lijeve stranke Ljevica koji je vodio vladu njemačke pokrajine.

“Do kraja ću se boriti za moju crveno-crveno-zelenu vladu. Ispitivanja pokazuju da su građani zadovoljni radom mog kabineta”, rekao je Bodo Ramelow za javni servis ZDF.

Prvi i zasad jedini premijer neke savezne pokrajine iz stranke Ljevica, koja djelomice vuče porijeklo od Socijalističke stranke jedinstva (SED), državne stranke nekadašnje Istočne Njemačke, želi ostati na toj poziciji, ali je pitanje hoće li birači podržati te ambicije.

Situacija u ovoj njemačkoj saveznoj pokrajini je pozitivna, što nije samo po sebi razumljivo za istok zemlje, pa tako nezaposlenost pada, a gospodarstvo napreduje. No na posljednjim pokrajinskim izborima na istoku zemlje Ljevica je dobrim dijelom izgubila podršku birača tako da je ishod u nedjelju otvoren.

#related-news_0

Prema posljednjim ispitivanjima javnog mnijenja, stranka Ljevica je još uvijek, s 28 posto potpore, najsnažnija stranka u parlamentu u Erfurtu, ali je upitno hoće li sadašnji koalicijski partneri, socijaldemokrati i zeleni osvojiti dovoljno glasova za nastavak koalicije.

Kako javlja “Politički barometar” javnog servisa ZDF, Ljevica bi mogla osvojiti 28 posto glasova, iza nje slijedi Kršćansko-demokratska unija (CDU) s 26 posto te AfD s 21 posto.

Aktualni koalicijski partneri Ljevice, Socijaldemokrati i Zeleni, mogli bi osvojiti devet odnosno sedam posto glasova.

No prema nekim drugim ispitivanjima, AfD bi na nedjeljnim izborima mogao osvojiti i do 24 posto glasova i tako se gotovo izjednačiti s demokršćanima Angele Merkel.

Ukoliko Ramelow u nedjelju od 1,73 milijuna glasača u Tirinškoj ne dobije potvrdu za nastavak rada svoje lijeve vlade, ona će ostati na snazi toliko dugo dok se ne stvore uvjeti za formiranje nove vlade.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram