Europska središnja banka obećala do kraja pandemije podržavati ekonomiju

Svijet 29. lis 202017:18 > 17:21
REUTERS/Ralph Orlowski/File Photo

Europska središnja banka (ECB) najavila je u četvrtak da će pozorno pratiti novi val zaraze koronavirusom, poručivši da će u prosincu podesiti mjere kako bi snažnije poduprla gospodarstvo eurozone u koronakrizi.

Trenutno nedvojbeno prevladavaju rizici koji bi mogli ugroziti gospodarske aktivnosti, konstatirao je ECB, najavljujući da će “pozorno analizirati nove informacije, uključujući dinamiku pandemije, izglede za cijepljenje i kretanje tečaja (eura)”. Najavili su izmjene prognoza za gospodarstvo eurozone na sjednici u prosincu, ističući analizu rizika.

Na temelju te analize upravno će vijeće “po potrebi” podesiti instrumente kako bi uvjeti financiranja podupirali gospodarski oporavak i neutralizirali negativan utjecaj pandemije na očekivanu inflaciju, navodi se u priopćenju.

“Složili smo se, svi, da treba nešto poduzeti i da ćemo zato podesiti instrumente na sljedećem sastanku upravnog vijeća”, izjavila je na konferenciji za novinare predsjednica ECB-a Christine Lagarde.

“Timovi, odbori, zaposlenici… već rade na podešavanju mjera”, ustvrdila je Lagarde, dodajući da će proces “obuhvatiti sve naše instrumente” i pokriti raspon, trajanje i vrijednost svih potrebnih mjera.

Banka je zadržala sve kamatne stope na važećoj razini, uključujući negativnu kamatnu stopu na depozite od minus 0,5 posto. Potvrđena je i vrijednost pandemijskog programa kupnje obveznica od 1.350 milijardi eura, koji će ostati na snazi “minimalno do kraja lipnja 2021. godine odnosno dok upravno vijeće ne ocijeni da je krizna faza (epidemije) koronavirusa završena”.

Nastavit će i s kupnjom imovine u vrijednosti 20 milijardi eura mjesečno, uz dogovorenih dodatnih 120 milijardi eura koji bi trebali biti ubrizgani u financijski sustav eurozone do kraja godine. Ističu i novi, treći krug jeftinih kredita za banke, u sklopu ciljanih dugoročnih operacija refinanciranja (TLTRO) kojima podupiru bankovno kreditiranje kompanija i građana.

Lagarde je ipak upozorila da ECB nije svemoćan. Europski fond za oporavak ne smije kasniti a vlade moraju dopuniti monetarne mjere opsežnim proračunskim poticajima, poručila je.

“Koordinirana proračunska politika i dalje je ključna”, zaključila je čelnica ECB-a, dodavši da je, s obzirom na pogoršanje situacije, ne bi iznenadila još opsežnija podrška vlada.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.