"Merkel sluša znanstvenike. Oni traže totalno zatvaranje Njemačke jedan mjesec"

Svijet 08. pro 202018:15 > 18:17
N1

Opisujući što se događa u Njemačkoj, kako među vladajućim strukturama, tako i među znanstvenicima, reporter Deutsche Wellea Srećko Matić istaknuo je da je i Angela Merkel znanstvenica, da je doktorirala fiziku i da potječe iz obitelji znanstvenika.

“Angela Merkel, ako se može generalno reći, sluša znanstvenike, sluša znanstvene argumente”, kazao je Matić.

VEZANE VIJESTI

“Od početka ove krize, uvijek je konzultirala stručnjake, uvijek je slušala stručnjake iz medicine, ali i iz drugih znanstvenih disciplina, znači i iz etike i iz ekonomije, kako bi savezna vlada najbolje moguće reagirala na tu krizu. Je li najbolje moguće reagirala, to ćemo vidjeti jednom kad budemo bilancirali ovu situaciju”, objasnio je načelno ponašanje vlade Njemačke.

Rekao je da je, doduše, i u Njemačkoj na početku pandemije bilo rasprave o tome trebaju li i koliko savezne vlasti trebale slušati stručnjake, posebno medicinske.

“Na kraju su kancelarka i ostali članovi vlade jasno komunicirali da oni slušaju savjete znanstvenih stručnjaka, ali da političku odgovornost snose oni sami. To je bila tema i u Bundestagu”, kazao je i dodao:

#related-news_0

“Bundestag se žalio da se vlada možda previše skriva iza stručnjaka Instituta Robert Koch. Vlada je to demantirala, jasno je rekla da je odgovorna za krizni menadžment i da se ne može skrivati iza drugih.”

Matić je objasnio i što se događalo prije i poslije apela njemačkih znanstvenika koji su nedavno zatražili puno strože epidemiološke mjere:

“Što se tiče prijedloga znanstvenika iz Leopoldine, znanstvene akademije, oni su potpisali taj apel o kojem se već dva dana šuška po Njemačkoj i to nije ništa novo. Već po onome što smo čuli od kancelarke i od ministra zdravstva, moglo se naslutiti da Njemačka ide prema žešćem lockdownu.”

#related-news_0

Objasnio je da u Njemačkoj na snazi i nije pravi lockdown, da je riječ o obustavi sportskih, ugostiteljskih i kulturnih događanja:

“Znanstvenici jednostavno kažu da je situacija prilično zabrinjavajuća, koriste rječnik dosta dramatičan za znanstvene krugove i upozoravaju da u ovakvom stanju može pomoći jedino totalna redukcija kontakata, praktično jednomjesečno mirovanje javnog života.”

Tako je sve izvjesnije da bi nastava u Njemačkoj trebala završiti 14. prosinca, da bi nastavila tek 10. siječnja, da bi se zabranile mise, čak i na otvorenom, uza sve ostale mjere, da bi se uveo rad od kuće…

“Sve je više zagovornika te teze. Podržava ih i kancelarka, a iz pokrajina stižu pozitivni signali”, rekao je Matić i podsjetio da je nedavno kancelar Bavarske već proglasio stanje katastrofe, a apsolutno nije jedini regionalni premijer koji se jasno opredijelio za totalni lockdown.

#related-news_0

Niti u Njemačkoj ne postoji unisono slaganje znanstvenika oko mjera. Međutim:

“Velika razlika u odnosu na događanja u Hrvatskoj je to da su kritike legalne, legitimne i opravdane.”

Christiana Drostena, glavnog njemačkoj virologa, su, primjerice, jako kritizirali oko testova na koronavirus.

“Na te kritike Vladin glavni savjetnik Drosten rekao je: ‘Da, u pravu ste ljudi.’ Objasnio je o čemu se radi, rekao je da se s dijelom kritike slaže, a odgovorio je činjenicama”, ukratko je objasnio Matić kako se spor razriješio.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.