Novinar Novosti Jerko Bakotin koji je prije deset godina posjetio Bliski Istok i okupiranu Zapadnu obalu bio je gost Newsrooma u kojem je komentirao stanje u zaraćenima Izraelu i Palestini.
“Ulazak u Gazu kroz prolaze na koje su se obrušile Hamasove postrojbe su bile poprilično distopijske. Na jednom dijelu prostor je izgledao kao površina Marsa, puna kratera, ali mislim da se to ne može usporediti s ovim što sada gledamo. U zadnje dvije, tri godine ugledne humanitarne organizacije poput Amnesty Internationala su proglsile Izrael odgovornim za zločin apartheida, sustavne diskriminacije i izvođenja dva režima za dvije etničke skupine građana”, rekao je novinar Jerko Bakotin.
On kaže kako Hamasova originalna povelja iz 1988. sadrži formulacije koje se mogu interpretirati kao genocidne gdje se poziva na ubojstvo Židova na području Palestine. Hamas je pobijedio na palenstinskim izborima 2006., međutim politička stranka Fatah nije namjeravao predati vlast, to je rezultiralo time da je Hamas eliminirao vlast u Gazi. Palestinska se uprava sve više pretvara u pomoćne izvršitelje. S druge strane, ništa ne opravdava ovaj neviđeni zločin monstruoznih razmjera“, rekao je Bakotin.
Također, kaže: “U proteklih 15 godina je ubijeno 6 400 Palestinaca i 300 Izraelaca. Ranjeno je više od 152 tisuće Palestinaca. Te podatke isto treba uzeti u obzir kao strukturne uzroke koji su doveli do ove situacije. Izrael ima apsolutno pravo na sigurnost svojih građana i teritorija, ali sporne su politike na koje se to pokušava dobiti. Izrael kontinuirano gradi naselja na Zapadnoj obali, izraelski premijer Benjamin Netanyahu ponavljao je da neće dopusiti palestinsku državu. Tvrdio je da je najbolja strategija svakog tko želi sprijeečiti palestinsku državu potmogaati Hamasu da se učvrsti u Gazi. U njegovoj vladi sjede dvije ekstremističke stranke”.
Navodi da su bitne dvije stvari.
“Ako Izrael uđe u kopnenu bazu, što se može napraviti? Što s dva milijuna ljudi koje Egipat ne želi pustiti, a to je iz dva razloga. Zbog loše ekonomske situacije i straha da bi Izrael to mogao iskoristiti za trajo čišćenje palestinskog stanovništva. Prvo je moralna dilema, druga je pragmatična. Može li se uništiti Hamas? Stručnjaci za terorizam kažu da se ne može ubiti idelogija ubijajući ljude. Jasno je da Izrael neće pristati živjeti s Hamasom. Ovo prijeti postati najvećom katastrofom od 1948. Rješenje bi možda bilo da upravljanje Gazom preuzme SAD s arapskim saveznicima, Izrael bi time dobio jako puno, a Palestinci bi živjeli pod boljom vlašću. I u Hamasu i u Izraelu je jako velika želja za osvetom. Alternativa tome je smrt velikog broja Palestinaca, izraelskih taoca i vojnika”, kazao je.
Novinar napominje da je američki predsjednik Joe Biden rekao da bi trajnija reokupacija Gaze bila velika greška.
“Svi razgovaraju sa svima. Ovdje prijeti mogućnost regionalnog rata. Hamas je lovačko društvo u usporedbi s Hezbollahom. Hezbollah je puno jači od libanonske vojske. Hezbollah je svjestan da bi ulazak u rat značilo uništenje Libanona. Tri su moguća motiva Hamasa. Mogli su vidjeti što se dogodilo Fatihu. Drugo je da Netanyahu ne pokazuje interes za ostvarenje palenstinske države. Treći je razlog tripartitni dogovor Izraela, SAD-a i Saudijske Arabije. Bidenov savjetnik je prije neklko mjeseci rekao da situacija na Bliskom Istoku ide prema smirivanju”, kazao je.
Za kraj navodi da je Hamas želio Izraelcima poručiti da nigdje nisu sigurn i da ne mogu zaboraviti na palestinsko pitanje, a na regionalnoj razini poručiti da ne mogu rješavati svjetska pitanja bez pitanja Palestine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!