Jedna od najpopularnijih turističkih četvrti u Tokiju poduzima korak kako bi obuzdala loše ponašanje - selidbom konzumacije alkohola u zatvoreni prostor.
Mjera, koja bi trebala stupiti na snagu u listopadu, zabranjuje ispijanje alkohola na ulicama i javnim mjestima u Shibuyi od 18 sati do 5 ujutro svaki dan. Zakonska dob za konzumaciju alkohola u Japanu je 20 godina.
Shibuya City, koji je samoupravna četvrt unutar Tokija, može donositi vlastite lokalne propise.
Gradonačelnik Ken Hasebe nedavno je rekao novinarima: “Pojačali smo patrole i druge napore tijekom prošle godine, ali imali smo ljude koji govore: “Pa, pravila kažu da možete piti, zar ne?” željeli bismo prenijeti namjere okruga, uključujući i tijekom patrola — više bismo voljeli da ljudi uživaju u piću unutar restorana.”
Ova vijest možda neće biti iznenađenje za lokalno stanovništvo.
Prošle jeseni Shibuya je zabranila aktivnosti vezane uz Noć vještica. Kao glavni razlog zabrane i tada je naveden – alkohol. To je uključivalo i zabranu pijenja alkohola izvan barova i restorana. Gradonačelnik Hasebe kaže da su lokalne tvrtke podržale odluku u listopadu 2023. i stajale iza namjere da ona postane trajna.
“Šteta uzrokovana prekomjernim turizmom postala je ozbiljna, što rezultira materijalnom štetom i opijanjem na ulici, svađama s lokalnim stanovništvom i bacanjem velikih količina praznih limenki i boca”, rekao je grad u priopćenju prošlog listopada.
Shibuya je dom nekih od najpopularnijih atrakcija glavnog grada, uključujući svetište Meiji, park Yoyogi i “Shibuya scramble”, za koje se vjeruje da je najprometnije raskrižje na svijetu.
Japan se teško nosi s prekomjernim turizmom od potpunog ponovnog otvaranja nakon pandemije. Više od tri milijuna posjetitelja posjetilo je zemlju u travnju i svibnju ove godine, a taj će se trend vjerojatno nastaviti i tijekom ljeta.
Edukacija posjetitelja o lokalnoj kulturi velika je komponenta suočavanja s priljevom međunarodnih turista.
U povijesnom gradu Kyotu, gdje je moguće vidjeti gejše i njihove učenike (maiko) oko drevnih uličica, mještani su pokušali pronaći načine da odvrate strance od uznemiravanja žena dok idu na posao i s posla.
Službeni turistički ured Kyota postavio je plakate i podijelio pamflete o različitim društvenim običajima u Japanu, od toga kako koristiti zahod do toga treba li dati napojnicu. Savjet se također odnosi i na gejše, a posjetitelji su zamoljeni da ne diraju žene, ne navlače im kimona ili ih fotografiraju bez dopuštenja.
Lokalni stanovnici Giona također su sami poduzeli neke mjere, poput blokiranja privatnih ulica.
No, unatoč tim mjerama, “geisha paparazzi” i drugi dosadni turisti i dalje izazivaju sukobe između posjetitelja i lokalnog stanovništva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!