Misterij o tome zašto se kit beluga pojavio na obali Norveške noseći pojas možda je konačno riješen.
Bijeli kit kojeg su mještani nazvali Hvaldimir, , dospio je u medije prije pet godina kada se nagađalo da se radi o ruskom špijunu.
Stručnjakinja za ovu vrstu kitova, Olga Špak, kaže da vjeruje da je kit doista pripadao vojsci i da je pobjegao iz pomorske baze u Arktičkom krugu, piše BBC.
No, ona ne vjeruje da je bio špijun nego da je treniran da čuva bazu, a pobjegao je jer je bio “huligan”.
Rusija nikada nije potvrdila ni opovrgnula da je belugu trenirala njena vojska. No, dr. Špak, koja je radila u Rusiji na istraživanju morskih sisavaca od 1990-ih do povratka u rodnu Ukrajinu 2022., u to je uvjerena. “Za mene je to 100 posto sigurno”, kazala je Špak za BBC.
Kako je sve počelo?
Joar Hesten, jedan od ribara, prisjetio se susreta s kitom prije pet godina uz sjevernu obalu Norveške. “Kit se počeo trljati o brod. Čuo sam za životinje u nevolji koje su instinktivno znale da im treba pomoć ljudi. Pomislio sam da je ovo jedan pametan kit.”
Kit je imao pojas koji je imao držač za kameru, a na njemu je pisalo na engleskom “Equipment St Petersburg”. Hesten je pomogao u skidanju pojasa s kita koji je zatim otplivao do obližnje luke Hammerfest, gdje je živio nekoliko mjeseci.
Kit je brzo očaro posjetitelje, a Norveška je organizirala nadzor i hranjenje beluge. Dobio je ime Hvaldimir, što je kombinacija riječi ‘hval’, odnosno kit na norveškom, i imena ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Dr. Špak nije željela imenovati svoje izvore u Rusiji zbog njihove sigurnosti, ali je rekla da joj je rečeno da je ruska zajednica morskih sisavaca, kada je beluga izronila u Norveškoj, odmah identificirala kita kao jednog od njihovog.
“Kroz lanac veterinara i trenera stigla je poruka da im nedostaje beluga po imenu Andruha”, ispričala je.
Vrlo pametan, ali i – huligan
Špak navodi da je Andruha/Hvaldimir prvi put uhvaćen 2013. u Ohotskom moru na Dalekom istoku Rusije. Godinu dana kasnije premješten je iz objekta u vlasništvu delfinarija u Sankt Peterburgu u vojni program na ruskom Arktiku.
Špak navodi da je kit vjerojatno iskoristio priliku dok su ga trenirali u otvorenim vodama i pobjegao. Dodaje da je su ga opisivali kao iznimno pametnog kita, koji je istovremeno i huligan pa nije bilo iznenađenje da je otplivao svojevoljno.
BBC je objavio i satelitske slike iz blizine ruske mornaričke baze u Murmansku na kojima se vidi Hvaldimirov/Andruhin stari dom. Na snimkama se jasno vidi da je u vodi bijeli kit.
“Lokacija beluga kitova vrlo blizu podmornica i površinskih plovila mogla bi nam reći da su oni zapravo dio sustava čuvanja”, kaže Thomas Nilsen, iz norveškog online izdanja novina The Barents Observer.
Rusija se nikad nije oglasila o Hvaldimiru
Iako se Rusija nikad nije službeno oglasila o tome da je njena vojska obučavala belugu, BBC napominje da ova država ima dugu povijest treniranja morskih sisavaca u vojne svrhe.
“Da smo koristili ovu životinju za špijuniranje, zar stvarno mislite da bismo priložili broj mobilnog telefona uz poruku ‘Molim vas nazovite ovaj broj’?”, kazao je 2019. ruski pričuvni pukovnik Viktor Baranets.
Tužan kraj
Nažalost, priča Hvaldimira, nema sretan kraj. Nakon što je naučio hraniti se sam, proveo je nekoliko godina putujući prema jugu duž norveške obale, a u svibnju 2023. čak je uočen u blizini obale Švedske.
Nažalost, 1. rujna 2024. uočeno je kako njegovo tijelo pluta morem u u blizini grada Risavika, na jugozapadnoj obali Norveške. Unatoč tome što su neke aktivističke skupine sugerirale da je kit upucan, norveška je policija to objašnjenje odbacila.
Kažu da ništa ne upućuje na to da je ljudska aktivnost izravno uzrokovala smrt beluge. Obdukcija je pokazala da je Hvaldimir/Andruha preminuo nakon što mu se štap zabio u usta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!